Radio Wielki Brat

Test bezprzewodowej kamery internetowej Logitech QuickCam Cordless

Kamery internetowe spowszedniały już dawno temu i pojawianie się nowych modeli przyjmowane jest raczej bez szczególnego entuzjazmu. Jednak nowy webcam od Logitecha zwiastuje nadejście zmian…

Spośród wielu kamer internetowych, jakie są obecnie dostępne w sklepach, uwagę z całą pewnością przyciągnąć może QuickCam Cordless. Przyczyn tego zainteresowania należy szukać w nietypowym wyglądzie oraz zastosowanym interfejsie.

Stylistyka QuickCama Cordless to nawiązanie do mody i trendów panujących w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jednak to nie design kamery zasługuje na szczególną uwagę, ale jej możliwości, czyli bezprzewodowa praca. QuickCam Cordless do komunikacji z komputerem wykorzystuje łącze radiowe. Zgodnie ze specyfikacją producenta użyte rozwiązanie pozwala na swobodne przesyłanie danych pomiędzy kamerą a komputerem w promieniu do 20 metrów od źródła sygnału. Po podłączeniu do komputera poprzez port USB nadajnika oraz zainstalowaniu sterowników dostarczonych wraz z urządzeniem mieliśmy okazję to sprawdzić.

Logitech QuickCam Cordless
Łącze: radiowe
Pasmo pracy: 2,4 GHz RF (4 kanały)
Promień działania: do 20 m
Rozdzielczość wideo [pikseli]: 640×480, 320×240, 160×120
Rozdzielczość foto [pikseli]: 640×480, 320×240, 160×120
Szybkość przechwytywania: do 30 klatek/s
Zasilanie: nadajnik – port USB kamera – bateria 9 V/zasilacz sieciowy
Wyposażenie: wbudowany mikrofon, wyświetlacz stanu, obrotowy statyw, uchwyt do mocowania na ścianie
Dołączone oprogramowanie:
VideoWave SE 4.0, PhotoSuite SE 4.0,
Logitech Image Studio 7.2.0
Cena (z VAT-em): 980 zł
Gwarancja: 24 miesiące
+ łącze radiowe
+ wbudowany mikrofon
+ przycisk snap-shot
– wysoka cena
Producent: Logitech, USA
http://www.logitech.com/
Dostawca: Logitech Polska, Warszawa
tel.: (22) 844 82 78
http://www.logitech-sklep.com.pl/

Pierwszą czynnością była kalibracja kamery (obraz i dźwięk), która przebiegła bez większych problemów. Po krótkiej chwili QuickCam Cordless był gotowy do pracy. Umieściłem więc kamerę na biurku kolegi w pomieszczeniu obok. Monitoring działał bez zarzutu. Także po przeniesieniu kamery dwa pokoje dalej przesyłany obraz nie budził zastrzeżeń. Problemy objawiające się zanikiem wizji zaczęły się dopiero w momencie, gdy kamerę zaniosłem trzy pomieszczenia dalej. Jednak i na to znalazło się lekarstwo. Wystarczyło odpowiednio ustawić antenę nadajnika i obraz powrócił. Co prawda nie obyło się bez zakłóceń, ale odległość od nadajnika wynosiła już ponad 10 metrów, a na drodze znajdowały się trzy ścianki działowe.

Jak widać, interfejs bezprzewodowy w produkcie Logitecha sprawował się bez zarzutu, więc wykorzystanie łącza radiowego należy uznać na duży plus QuickCam Cordless. Jednak pozostałe parametry charakteryzujące tę kamerę są już porównywalne z tym, co oferuje konkurencja. No, może poza ceną, która sprawia, że urządzenie nie będzie dostępne dla każdego.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News