Szare eminencje

Test drukarek laserowych firmy Samsung

Mało kto wie, że firma Samsung jest producentem drukarek laserowych. Niestety, do niedawna urządzenia tej marki nie były oficjalnie dostępne dla polskich użytkowników. Do niedawna, bo w sklepach właśnie pojawiły się pierwsze „laserówki” z logo tej firmy.

Modele ML-1210 i ML-1450 przeznaczone są do pracy w warunkach domowych lub w niewielkim biurze. Pierwszy, tańszy i nieco wolniejszy model, pracuje wyłącznie w trybie GDI. Oznacza to, że wszelkie obliczenia niezbędne do rozpoczęcia wydruku wykonuje tylko procesor komputera, do którego podłączona jest drukarka. W konsekwencji wydajność „laserówki” w dużym stopniu będzie zależeć od wydajności peceta, a szczególnie szybkości zarządzającego nim CPU. Odmienne rozwiązanie zastosowano w konstrukcji modelu ML-1450. Tutaj językiem opisu strony jest PCL 6, interpretowany przez wyspecjalizowany układ drukarki.

Szybkość druku dokumentów tekstowych w przypadku obu modeli tylko nieznacznie odbiega od deklarowanej przez producentów. Przeniesienie na papier pięćdziesięciu stron maszynopisu trwa w przypadku ML-1210 nieco ponad cztery i pół minuty, co pozwala określić rzeczywistą wydajność tego modelu na poziomie ok. 10,7 str./min. Jeszcze mniej czasu – bo niespełna cztery minuty – na wykonanie tej operacji potrzebuje model ML-1450.

Samsung ML-1210
Maksymalna rozdz.: 600×600 dpi
Nominalna szybkość druku: 12 str./min
Pamięć RAM stand./maks.: 8 MB/8 MB
Cena (z VAT-em): 900 zł
Gwarancja: 12 miesięcy
POWER 55,6
ECONO 93,6
prosta obsługa
niska cena
brak możliwości rozbudowy
Samsung ML-1450
Maksymalna rozdz.: 1200×1200 dpi
Nominalna szybkość druku: 14 str./min
Pamięć RAM stand./maks.: 4 MB/64 MB
Cena (z VAT-em): 1360 zł
Gwarancja: 12 miesięcy
POWER 67,7
ECONO 76,0
dobra wydajność
funkcjonalny sterownik
ograniczone możliwości rozbudowy
Producent: Samsung Electronics, Korea Płd.
http://www.samsung.com/
Dostawca: Samsung Electronics Polska, Warszawa
tel.: (22) 607 93 33
http://www.samsung.com.pl/

Niestety, czas drukowania jednej strony zawierającej tekst z elementami grafiki może wahać się od niespełna pół minuty (ML-1450) do niemalże 50 s (ML-1210).

Obsługa wielu nośników stała się już co prawda standardem, jednak nie każda „laserówka” została do tego celu tak przygotowana jak oba modele Samsunga. Oprócz standardowego podajnika papieru ML-1210 wyposażono w podajnik ręczny, a ML-1450 w funkcję drukowania z użyciem tzw. prostej ścieżki, dzięki czemu nawet bardzo gruby papier nie powinien zacinać się w drukarce.

Prosty, a zarazem funkcjonalny sterownik pozwala w intuicyjny sposób dostosować parametry wydruku do własnych potrzeb. Oprócz standardowych opcji znajdziemy tu rozbudowany kreator znaków wodnych, a w przypadku modelu ML-1450 także możliwość ręcznego druku dwustronnego.

Największym atutem opisywanych urządzeń, z punktu widzenia użytkownika domowego, jest ich cena. Dzięwięćset złotych to naprawdę niewiele, tym bardziej że za tę cenę otrzymujemy zupełnie przyzwoitą dukarkę o wydajności 12 str./min.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News