Bity w przestworzach

Internet bez kabla? Dlaczego nie... Podpowiadamy, jak połączyć się z Siecią przez komórkę z wbudowanym modemem GSM.

Mamy już XXI wiek, a większość z nas podłącza się do Internetu przez modem analogowy lub sieć LAN. Wadą tych sposobów jest korzystanie z Sieci tylko w miejscach z dostępem do linii telefonicznej lub do stałego łącza. Jak zatem uwolnić się od kabla i surfować po globalnej Pajęczynie w pociągu, autobusie czy na wycieczce w górach?

Wiele nowych modeli komórkowych ma wbudowany moduł pozwalający na transmisję danych w standardzie GPRS. Zaletami tej usługi są dostępność ograniczona jedynie zasięgiem nadajników GSM oraz naliczanie opłat nie za czas połączenia z Internetem, ale za ilość przesłanych danych. Wysłanie i odebranie kilku maili, przejrzenie grup dyskusyjnych czy otwarcie kilku stron WWW (np. w celu sprawdzenia rozkładu jazdy pociągów) na pewno nie doprowadzi nas do bankructwa.

GPRS pozwala na dużo szybszą transmisję danych w porównaniu ze starszymi modelami komórek pracujących z prędkością 9,6 Kbit/s. Telefony z GPRS-em mają wbudowany modem, który przesyła dane z teoretyczną prędkością dochodzącą do 115,2 Kbit/s, w praktyce nie przekracza ona jednak 50 Kbit/s. Do połączenia z komputerem przenośnym nie jest potrzebna karta PCMCIA – wystarczy tylko kabel szeregowy łączący komórkę z portem RS-232.

Zanim przystąpimy do podłączania się do Internetu, musimy sprawdzić, czy nasz telefon pozwala na transmisję danych (informacje można znaleźć w instrukcji obsługi telefonu lub u operatora GSM). Potrzebne nam będą sterowniki do modemu wbudowanego w telefon (płyta z oprogramowaniem powinna zostać dostarczona wraz z aparatem). Teraz możemy zacząć pracę. Do naszych eksperymentów wykorzystaliśmy telefon Nokia 6310i wraz z kablem szeregowym i oprogramowaniem sterującym.

Konfiguracja połączenia z Internetem przez telefon komórkowy
Sieć GSM Era GSM # Idea # Plus GSM #
Aktywacja pakietowej transmisji danych GPRS BOK numer 602 900 000 BOK numer *22 BOK numer 2601
APN (punkt dostępu GPRS) erainternet## lub internet
Użytkownik erainternet ppp pozostaw puste
Hasło erainternet ppp pozostaw puste
Hasło erainternet ppp pozostaw puste
DNS podstawowy 213.158.194.1 194.9.223.79 212.2.96.51
Numer dial-up dla GPRS *99***1# *99***1# *99***1#
Opłata za przesłanie 100 KB danych** 0,52 lub 0,64 zł* 0,58 zł 0,54 zł
* Dla taryf Era Moja i Era Biznes (0,06 zł netto za 10 kB), ** ceny brutto
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.