Cyfrowa przyszłość

Podczas ostatniej edycji Intel Developer Forum zaprezentowano najnowsze tendencje w technice komputerowej oraz technologie, które wkrótce wkroczą do naszych domów i biur.

Morze informacji, krążące w powietrzu megabajty danych, tysiące ciekawskich oczu i uszu bombardowanych co rusz nowinkami technicznymi – tak w telegraficznym skrócie opisać można atmosferę wiosennego Intel Developer Forum, które odbyło się w dniach 18-21 lutego 2003 roku w San Jose w USA. Podczas 170 godzin wykładów, pokazów i prelekcji Intel oraz firmy z nim kooperujące zaprezentowały swoje najnowsze osiągnięcia, rodzące się standardy oraz wdrażane technologie w branży IT. Co przyniesie przyszłość? Na to pytanie znam już częściowo odpowiedź.

Lepsze czasy dla mobilnych

W ostatnich kilku tygodniach o Centrino (nazwa kodowa Banias) mówi się dużo i głośno. Sporo nowych faktów dotyczących tej platformy ujawniono podczas IDF-u. Wiadomo teraz, że nazwa Centrino nie obejmuje tylko i wyłącznie nowego procesora Pentium-M, ale też chipset Intel 855 do mobilnych płyt głównych z obsługą sieci Wi-Fi. Na bazie platformy Centrino powstają już notebooki, które według zapewnień Intela będą szybsze od dotychczasowych modeli wyposażonych w mobilną wersję Pentium 4-M. W dodatku nowe laptopy mają zużywać mniej energii, co pozwoli wydłużyć ich czas pracy na jednym komplecie baterii nawet do 6 godzin. To plany na najbliższe miesiące, a co nas czeka w przyszłym roku?

Internet na każdym kroku

W 2004 roku ma się pojawić platforma Newport Mobile Internet PC 2004, czyli notebooki stale podłączone do Internetu albo przez bezprzewodową sieć Wi-Fi bądź GPRS, albo przez przewodowy LAN. Komputer sam będzie wykrywał i konfigurował typ dostępnego połączenia. Energia baterii w laptopach Newport wystarczy na cały dzień ich działania. Prototyp takiego urządzenia pokazano podczas pierwszego dnia IDF-u. Duże zainteresowanie wzbudził niewielki wyświetlacz LCD zamontowany w pokrywie notebooka, służący do wykonywania prostych czynności – np. wysyłania e-maili bez konieczności uruchamiania komputera.

Dom na cyfrowo

Łączność bezprzewodowa nie zdominuje tylko połączeń z Internetem. Idea Cyfrowego Domu – standardu promowanego również przez Intela – przewiduje bezprzewodową komunikację komputera z innymi urządzeniami elektronicznymi, znajdującymi się w domu. Podczas Technology Showcase można było obejrzeć prototypy komputerów Statesboro i Powersville oraz jeden z pierwszych bezprzewodowych adapterów audio-wideo firmy Linksys. Urządzenia przesyłają sygnał audio, wideo lub cyfrowe obrazy z PC do zestawu hi-fi lub telewizora. Zanosi się na to, że wkrótce zniknie całkowicie plątanina kabli spod biurka, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezprzewodowo z PC komunikowały się też drukarka i monitor.

Nanometry w dół

Nie sposób wspomnieć o wszystkich nowinkach technicznych, którymi uraczono nas podczas IDF-u. Z ważniejszych faktów wymienić należy zamiar zainwestowania przez Intela 2 mld dolarów w fabrykę półprzewodników w Arizonie, w której uruchomiony zostanie proces produkcyjny 300-milimetrowych wafli w technologii 0,065 mikrometra. Zanim to nastąpi, do naszych rąk trafią jeszcze w tym roku procesory Prescott wytwarzane w standardzie 0,09 mikrona. Tradycyjne karty PCMCIA zastąpią niebawem urządzenia NEWCARD – mniejsze, szybsze i tańsze karty rozszerzeń, przeznaczone nie tylko dla notebooków, ale również dla pecetów. Intel zapowiedział także wprowadzenie nowego układu dźwiękowego Azalia, którego zaletą ma być odtwarzanie dwóch niezależnych sygnałów audio. Pozwoli to np. jednej osobie słuchać muzyki z plików MP3, podczas gdy druga w tym samym czasie w innym pomieszczeniu będzie mogła oglądać film.

Jedno jest pewne – już niebawem zmieni się funkcjonalne oblicze pecetów. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wszystkie nowe technologie i rozwiązania dotrą do nas zgodnie z obietnicami Intela w najbliższych kilkunastu miesiącach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.