Lokomotywa z dopałem

Konfigurując nowy komputer, zbyt często przeceniamy znaczenie procesora, a małą wagę przywiązujemy do płyty głównej. Jest ona elementem spajającym wszystkie komponenty naszego komputera w jedną stabilną i wydajną całość. Jeżeli zdecydowałeś się na procesor Intela, nasz test porównawczy 42 płyt z pewnością pomoże w optymalnym wyborze.

Gdy myślisz, że płyta główna to kawałek szaroburego laminatu, od którego niewiele zależy, to powinieneś przyjrzeć się niezwykle kolorowym konstrukcjom, jakie trafiły do naszego testu. Wiele firm wzbogaca „fundament” przyszłego komputera w szereg dodatków – kartę graficzną, dźwiękową, sieciową, a także w różnego rodzaju kontrolery RAID, FireWire czy Serial ATA. Warto zatem sprawdzić, na co i w jakich sytuacjach się zdecydować.

Podstawa komputera – niezależnie, jak bogato wyposażona w zintegrowane elementy – musi spełnić kilka wymagań, aby zapewnić optymalne współdziałanie CPU z pozostałymi komponentami. Taka jest jej główna funkcja. Również pogoń za coraz większą wydajnością nieustannie stymuluje rozwój współczesnych procesorów. Najnowsza jednostka centralna Intela, której użyliśmy do testów, w istotny sposób różni się od wszystkich poprzednich Pentium 4. Po pierwsze, działa z prędkością ponad 3 GHz! Po drugie zaś, wyposażona jest w nową technologię – tzw. Hyper-Threading (patrz: 72). Dzięki niej wykonywanie wielowątkowego kodu aplikacji jest bardziej efektywne, niż w przypadku poprzedników.

Co więcej, zgodnie z planami Intela wszystkie procesory Pentium 4 w najbliższym czasie będą miały wspomniane rozszerzenie. Żeby jednak móc w pełni skorzystać z HT, musimy dysponować płytą główną, której chipset oraz BIOS będą przystosowane do nowej technologii. O ile jednak BIOS lub system operacyjny stosunkowo łatwo możemy uaktualnić, o tyle wymiana chipsetu nie jest możliwa. Jeśli więc chcemy być przygotowani na pełne wykorzystanie mocy nowej odmiany Pentium4, musimy już dziś postawić na płytę główną z obsługą funkcji Hyper-Threadingu.

Stoi na stacji lokomotywa…

Możliwości każdej płyty głównej w ogromnym stopniu zależą od tego, na bazie jakiego chipsetu została ona zbudowana. W skład tego najważniejszego elementu wchodzą najczęściej dwa układy – mostek północny, zawiadujący wymianą danych między pamięcią a procesorem, oraz mostek południowy, zajmujący się obsługą urządzeń zewnętrznych (dyski twarde, karty sieciowe itp.). Dokonując wyboru płyty głównej dla procesora P4, musimy się zdecydować na chipset, który będzie potrafił w pełni spożytkować wszystkie możliwości tego układu.

Chipsety obsługujące Hyper-Threading
ProducentModel
IntelE7205 GraniteBay, 850E, 845PE, 845GE, 845G (stepping B-1), 845E, 845GV
VIAP4X400
SiSSiS 655

Chipsety współpracujące z Pentium 4 wybrać możemy spośród oferty firm Intel, SiS i VIA. Niestety, nie wszystkie płyty główne umożliwiają wykorzystanie funkcji HT. W przypadku urządzeń z zestawem najpopularniejszych układów Intela technologia ta jest obsługiwana przez popularne kości i845PE, i845E, i850E, i845GE oraz najnowszy E7205 Granite Bay. Ponadto pomimo braku oficjalnej licencji od Intela VIA oferuje swój chipset P4X400, który bez problemów wykorzystuje zalety Pentium 4 z HT. Drugi poważny konkurent Intela – firma SiS – pomimo ścisłej z nim współpracy nie zdołał wprowadzić obsługi omawianego rozszerzenia do swych najpopularniejszych obecnie chipsetów SiS 648 i 651. Dopiero w najnowszym układzie SiS 655 poprawiono to niedociągnięcie. Co więcej, SiS 655 charakteryzuje się taką samą wydajnością jak E7205.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.