Momobay UX-2

Divco Momobay to 2,5-calowy zewnętrzny dysk twardy marki Toshiba o pojemności 40 GB, zamknięty w estetycznej, aluminiowej obudowie. Zastosowanie takiego materiału pozwala lepiej odprowadzać ciepło, co zapobiega przegrzaniu urządzenia. Napęd sprawował się bez zarzutu, nie wpadał w żadne drgania oraz był praktycznie bezgłośny.

Momobay wyposażony jest w interfejs USB 2.0. W przypadku kopiowania danych przez złącze USB 1.1 transfer ograniczony jest tylko przepustowością tego złącza (ok. 1 MB/s). Znacznie lepszą wydajność urządzenie osiąga dopiero po podłączeniu do portu USB 2.0. Co prawda daleko mu do obiecywanych przez producenta 60 MB/s, lecz 10 MB/s to jak na przenośny napęd także całkiem przyzwoity wynik.

Pojemność: 40 GB (dostępne 20 i 60 GB)
Bufor danych: 2 MB
Złącze: USB 2.0
Średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF): 300 000 godzin
Ciężar: 185 g
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 1160 zł
+ bezgłośna praca urządzenia
+ bezproblemowa instalacja
– kłopotliwe zasilanie w przypadku korzystania z kontrolera USB 2.0
Producent: Divco, Korea Płd.
http://www.divco.com/
Dostawca: Alstor, Warszawa
tel.: (22) 675 45 10
http://www.alstor.com.pl/

Sprawą wymagającą osobnego omówienia jest zasilanie urządzenia. W przypadku gdy korzystamy z portów USB na płycie głównej (lub huba), wystarczy sam kabel USB. Jeżeli natomiast używamy kontrolera USB na karcie PCI, musimy zasilić dysk z portu PS/2, co może okazać się trudne, jeśli mamy mysz i klawiaturę z tym właśnie złączem.