Multimedialne centrum

By zmienić swego peceta w prywatne studio obróbki muzyki i filmu, wystarczy tylko nieco odwagi i kilka - często darmowych – programów.

Szybkość procesorów współczesnych pecetów liczona jest w gigahercach, pojemność największych dysków przekracza 100 GB. Nikogo też już nie dziwi, jeśli w domowym komputerze zainstalowano 512 MB pamięci RAM. Oczywiście porządnie wyposażony pecet będzie miał z pewnością „na pokładzie” także wydajny akcelerator graficzny 3D oraz dobrej klasy kartę dźwiękową. Co możemy zrobić z takim sprzętem?

Zamiast „zabijać” kolejnych przeciwników na serwerach Unreala czy godzinami siedzieć na IRC-u, warto spróbować pobawić się w specjalistę od obróbki obrazu czy dźwięku. Mniej doświadczeni użytkownicy zapewne powiedzą: nie, to dla mnie za trudne… Nieprawda! By stworzyć studio obróbki multimediów na bazie swego peceta, wystarczy tylko nieco chęci, czasu oraz kilka niezbyt skomplikowanych programów. Część z tych aplikacji znajdziemy w Internecie. Najważniejsze jednak, że zapłacić musimy tylko za niektóre z nich. Kilka narzędzi opisanych na następnych stronach dostępnych jest także na płycie dołączonej do bieżącego numeru CHIP-a.

Prezentując poszczególne programy, chcemy jednocześnie pokazać ich zastosowanie w typowych zadaniach. Warto wiedzieć, że muzykę z analogowej płyty na dysk twardy komputera możemy skopiować naprawdę niewielkim nakładem pracy i środków. Oczyszczenie i odszumienie takiego materiału również nie jest dużym problemem. Wstępnie obrobiony plik WAVE łatwo przekształcimy bądź to w zbiór MP3, bądź też nagramy go na płycie CD-R w standardzie CD-Audio. Oczywiście nie można pominąć tematu ekstracji danych audio z popularnych kompaktów. W tym ostatnim wypadku warto przy okazji zainteresować się alternatywnymi do MP3 metodami kompresji, np. OGG Vorbis.

Coraz więcej naszych znajomych ma w domu zestawy kina domowego. Być może z myślą o nich warto się dowiedzieć, jak sporządzić krążek z 20-minutową relacją z naszych ostatnich wakacji, który bez problemu da się obejrzeć w stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Podczas edycji takiego materiału z pewnością zajdzie konieczność odpowiedniego skrócenia i zmontowania materiału nagranego kamerą wideo. Nie musimy jednak od razu inwestować w narzędzia za np. 500 USD. Najprawdopodobniej przy niezbyt zaawansowanym montażu materiału wideo możemy użyć jakiejś darmowej aplikacji. Przygotowany z wykorzystaniem opisanych poniżej narzędzi film możemy zapisać na przykład w formacie DivX, VCD czy SVCD.

Temat cyfrowej obróbki dźwięku i filmów wideo jest zbyt szeroki, żeby mógł go wyczerpać jeden artykuł. Warto zauważyć, iż narzędzia, które prezentujemy, umożliwiają wykonanie różnych, podstawowych czynności związanych z obróbką materiału w postaci cyfrowej. Ich umiejętne użycie pozwoli nam jednak na osiągnięcie bardzo dobrych efektów.

Sprzęt do obróbki multimediów
Idealna konfiguracja
Obróbka dźwięku i filmu wymaga sporo mocy obliczeniowej i zasobów naszego komputera. Sprzedawane do prac biurowych zestawy komputerowe bez problemu poradzą sobie np. z zadaniem konwersji plików WAVE do formatu MP3. Wymaga to sporo mocy obliczeniowej i dlatego im szybszy będzie procesor, tym krócej potrwa dana operacja. Obecnie najszybszą i najbardziej pożądaną jednostką Intela jest Pentium 4 3,06 GHz, a AMD – Athlon XP 2800+. Generalnie dane multimedialne wymagają sporo miejsca zarówno na dysku, podczas ich przechowywania, jak i w pamięci operacyjnej podczas obróbki materiału. Dlatego dobrze, jeśli naszego peceta wyposażymy w co najmniej 512 MB pamięci RAM oraz wydajny i pojemny dysk twardy 7200 RPM – np. Seagate Barracuda V 60 GB. Przechwytywanie obrazu i dźwięku ze źródła analogowego wymagać będzie zastosowania dobrej klasy karty dźwiękowej oraz choćby prostego tunera TV.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.