Nie tylko w biurze

Masz problem z obsługą OpenOffice.org? Nie przejmuj się - na początku bywa czasem trudno, ale wspólnie rozwiążemy wszystkie problemy.

StarOffice usiłuje nawiązać rynkową walkę z MS Office’em. Tymczasem wielu użytkowników pecetów próbuje korzystać – zarówno w domu, jak i w biurze – z OpenOffice.org, czyli darmowego odpowiednika StarOffice’a. Oba wymienione pakiety różnią się nieco sposobem pracy od osławionego Office’a Microsoftu – stąd sporadyczne problemy z obsługą darmowych programów. SO 6 i OO.org nie są również wolne od wad – choć te ostatnie są sukcesywnie poprawiane. Najnowsza „developerska” wersja OO.org (czyli 643C) oferuje np. – oprócz poprawek wielu błędów – funkcje rejestracji makropoleceń oraz opcję eksportu dokumentu do pliku PDF. Warto więc poznać tajniki OO.org/SO 6 i wypróbować te narzędzia w codziennej pracy – bo oba pakiety nie tylko dobrze rokują na przyszłość, ale już teraz są funkcjonalnymi narzędziami. Uporajmy się zatem wspólnie z najczęściej spotykanymi problemami świeżo upieczonych fanów OpenOffice.org.

1. Instalacja dla wielu użytkowników

Osoby samodzielnie instalujące OpenOffice.org skarżą się czasem, że z pakietu biurowego może korzystać tylko ten użytkownik, z którego konta dokonano instalacji programu. O ile w przypadku Windows 98/Me problem ten nie występuje, o tyle już w systemach oferujących zaawansowane mechanizmy kontroli uprawnień do plików (systemy uniksowe, Windows 2000/XP) możemy takie kłopoty napotkać. Aby temu zaradzić, należy zainstalować OO.org w tzw. trybie sieciowym, tak jak to opisano w poradniku Setup Guide (patrz: CHIP-CD).

Mówiąc w skrócie, trzeba wystartować program instalacyjny OO.org z parametrem net. W tym celu w Windows 2000/XP uruchamiamy

Wiersz polecenia

(

Start | Uruchom | cmd.exe

), przechodzimy do katalogu z rozpakowanym archiwum instalatora i wydajemy polecenie setup.exe -net. W systemach uniksowych (a więc również w Linuksie) uruchamiamy środowisko graficzne (X Window) i w konsoli tekstowej wchodzimy do katalogu instalacyjnego, logujemy się jako root (poleceniem su), po czym używamy polecenia./setup -net. Dalszy ciąg instalacji nie różni się niczym od „zwykłego” setupu.

2. Uaktualnianie OpenOffice.org

Średnio co 2-3 miesiące pojawia się kolejna wersja OpenOffice.org, przynosząca nowe możliwości i likwidująca niedostatki poprzednich edycji. Warto więc nieraz zajrzeć na stronę openoffice.pl i instalować nowszy pakiet biurowy.

Niestety, na razie nie są udostępniane uaktualnienia OO.org – musimy więc każdorazowo pobrać 50-70 MB danych i zainstalować program od nowa. W tym celu należy usunąć poprzednią instalację lub umieścić nową edycję w osobnym katalogu. Jeśli zdecydujemy się na to pierwsze rozwiązanie, w Windows korzystamy ze skrótu Start | Programy | OpenOffice.org | OpenOffice.org Setup. W Linuksie przechodzimy do podkatalogu program katalogu aplikacji, uruchamiamy setup (np. w konsoli, poleceniem

./setup

) i wybieramy opcję Remove .

3. Wyłączanie wizytówki pakietu

Wiele osób skarży się na spowalnianie i tak nie najszybszego startu OpenOffice.org przez wyświetlanie winietki aplikacji (tzw. splash screenu) – zwłaszcza że w niektórych wersjach pakietu powoduje ona problemy z jego uruchomieniem. Wizytówkę możemy wyłączyć, edytując plik

soffice.ini

(w Uniksach

.sofficerc

) umieszczony w podkatalogu program katalogu z OO.org. Wystarczy zmienić w nim wpis Logo=1 na Logo=0 .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.