W sercu akcji

Dźwięk przestrzenny jest na razie rzadko wykorzystywany w grach, jednak głośniki 5.1 i 6.1 doskonale sprawdzają się w kinie domowym zbudowanym na bazie peceta.

Zestaw MegaWorks THX 5.1 550 działa na nasz zmysł słuchu sześcioma źródłami dźwięku. Pięć głośników satelitarnych oraz 150-watowy, masywny, wykonany w drewnie subwoofer zapewniają odpowiednią dawkę efektów. Głośniki można zawiesić na ścianie lub przykręcić do specjalnych podstawek. Przewody do nich trzeba doprowadzić i zamontować samemu. Na koniec musimy się jakoś uporać z olbrzymią plątaniną kabli na podłodze. Wszystko to sprawia, że montaż jest czynnością długotrwałą.

MegaWorks THX 5.1 550
Moc głośników satelitarnych: 70 W RMS
Moc subwoofera: 150 W RMS
Odstęp sygnału od szumu: 99 dB
Pasmo przenoszenia: 25 Hz-20 kHz
Moc całkowita: 500 W
Cena (z VAT-em): 1895 zł
Gwarancja: 24 miesiące
bardzo dobra jakość dźwięku
duża moc głośników
czasochłonna instalacja
Creative Inspire 6.1 6700
Moc głośników satelitarnych: 8 W RMS
Moc głośników centralnych: 20 W RMS
Moc subwoofera: 22 W RMS
Odstęp sygnału od szumu: 75 dB
Pasmo przenoszenia: 40 Hz-20 kHz
Cena (z VAT-em): 675 zł
Gwarancja: 24 miesiące
dobra jakość dźwięku w grach
przystępna cena
niewielka moc zestawu
Producent: Creative Labs, Singapur
http://www.creative.com/
Dostawca: Creative Labs Polska,
Warszawa, tel.: (22) 853 02 66
http://www.creative.pl/
Logitech Z-680
Moc głośników satelitarnych: 53 W RMS
Moc subwoofera: 188 W RMS
Odstęp sygnału od szumu: 100 dB
Pasmo przenoszenia: 35 Hz-20 kHz
Cena (z VAT-em): 2220 zł
Gwarancja: 24 miesiące
wysoka moc i dobra jakość dźwięku
dekodery Dolby Digital i DTS
wysoka cena
Producent: Logitech, Szwajcaria
http://www.logitech.com/
Dostawca: Logitech Polska, Warszawa
tel.: (22) 844 82 78
http://www.logitech-sklep.com.pl/

Gdy jednak uda nam się już przez to przebrnąć, zestaw MegaWorks potrafi się odwdzięczyć. Dźwięk zarówno w grach, jak i przy słuchaniu muzyki jest naprawdę czysty i bez zniekształceń. Szczególnie na pochwałę zasługuje głośnik niskich tonów, którego basy potrafią wprawić w drgania wszystkie okoliczne szyby, a sąsiadów przyprawić o palpitację serca. Na plus producenta należy także zaliczyć bardzo wygodny, podłączany do subwoofera pilot, pozwalający regulować poziom dźwięku poszczególnych głośników oraz wysokie i niskie tony. Należy także wspomnieć, że zestaw MegaWorks THX 5.1 550 może się poszczycić certyfikatem THX George’a Lucasa.       Firma Creative postanowiła pójść o krok dalej, prezentując zestaw Inspire 6.1, w którym dodany został tylny głośnik centralny. Na pierwszy rzut oka widać różnicę w wielkości zestawu w porównaniu z THX 550. Satelity oraz subwoofer są o połowę mniejsze, co przekłada się, niestety, także na moc, która jest parokrotnie mniejsza. Instalacja przebiega bezproblemowo. Głośniki można wsunąć w specjalne przygotowane podstawki bez potrzeby ich przykręcania lub zawiesić na ścianie. Przewody są już zamocowane, co oszczędza nam pracy. W grach zestaw sprawował się bardzo dobrze, a dodatkowy tylny głośnik centralny uzupełniał gamę dźwięków dobiegających do naszych uszu. Niestety, pod względem jakości dźwięku Inspire 6.1 nie może się równać z MegaWorks 5.1 THX 550. Przy niskich i wysokich tonach dawało się odczuć niewielką moc. Szczególnie wyraźne było to w trakcie słuchania muzyki, gdzie subwoofer przy większym natężeniu basów zaczynał charczeć.

Na deser zostawiłem nowy produkt Logitecha – zestaw 5.1 Z-680. Jest to propozycja z najwyższej półki. Układ ma olbrzymią moc – 480 W RMS – rozkładającą się na 188-watowy, wykonany z drewna subwoofer oraz cztery satelity i przedni głośnik centralny. Została tutaj zastosowana ruchoma membrana, w której mieszczą się specjalne aluminiowe stożki, dzięki czemu możemy dokładniej odtworzyć każdy dźwięk. Jest to rozwiązanie, które do tej pory stosowało się jedynie w bardziej zaawansowanych zestawach audio. Z-680 ma wbudowane dekodery Dolby Digital i DTS oraz wyjście cyfrowe. Pozwala to na podłączenie urządzenia bezpośrednio do konsoli lub kina domowego. Z-680, podobnie jak MegaWorks 5.1, ma certyfikat THX. Testy jakości dźwięku wypadły pomyślnie. Zarówno niskie, jak i wysokie tony brzmiały czysto. Jeżeli dodamy do tego kontroler z wyświetlaczem LCD oraz pilot, to otrzymamy zestaw dla wymagających użytkowników, choć nie dla audiofilów.

Jakość dźwięku prezentowanych zestawów nie budzi zastrzeżeń. Na gry w pełni wykorzystujące wielokanałowy dźwięk niestety jeszcze musimy poczekać.