Zamiast listów

Komunikacja sieciowa w Windows NT/2000/XP

Najbardziej naturalną metodą komunikacji wydaje się pisanie listów i wysyłanie ich za pośrednictwem sieci lokalnej. Czasami jednak wygodniej będzie skorzystać z polecenia NET.EXE. Dzięki niemu możemy nadać do wybranej osoby coś w rodzaju sieciowego SMS-a.

Musimy ustalić, kto jest podłączony do sieci. Możemy zapytać po prostu o nazwy stacji roboczych albo w menu Start kliknąć opcję Uruchom i wpisać cmd. Po wydaniu komendy net view pojawi się lista połączonych ze sobą komputerów. Aby wysłać komunikat do któregokolwiek z nich, wystarczy „wklepać” w wierszu poleceń net send nazwa_komputera tekst_ wiadomości. Jednak wpisywanie za każdym razem frazy typu net send jola Cześć Jolka jest niezbyt wygodne. Lepiej utworzyć specjalne pliki wsadowe i uruchamiać je, gdy tylko zechcemy wysłać do kogoś wiadomość.

BAT-em w sieć

Otwórzmy systemowy Notatnik i przygotujmy zbiór tekstowy o następującej zawartości:

@ECHO OFF
NET SEND nazwa_komputera %1 %2 %3 %4 %5
     %6 %7 %8 %9
IF %ERRORLEVEL% == 0 ECHO „%1 %2 %3 %4
     %5 %6 %7 %8 %9″
ECHO.
ECHO -Enter-
PAUSE > NUL

Zapiszmy nasz plik w systemowym katalogu Windows. Zbiór powinien mieć rozszerzenie BAT i łatwą do zapamiętania nazwę (JOLA.BAT, SZEF.BAT itp.). Przy okazji utwórzmy kopie pliku, zmieniając parametr nazwa_komputera. Musimy zastąpić go nazwami tych pecetów, do których chcemy wysyłać wiadomości.

Już piszę

Aby nadać komunikat, naciskamy kombinację klawiszy [Windows Key]+[R]. Na ekranie pojawi się okienko Uruchamianie. Teraz wpisujemy nazwę odpowiedniego pliku wsadowego i treść wiadomości – na przykład:

SZEF Dzień dobry Kochany Panie Kierowniku

– i naciskamy przycisk OK .

Na zakończenie przyda się kilka uwag. Po pierwsze: jeżeli pracujemy na komputerze z zainstalowanym systemem Windows 9x, to możemy tylko odbierać komunikaty nadane przez innych użytkowników sieci. Po drugie: kiedy chcemy wysłać tekst składający się z więcej niż dziewięciu wyrazów, to musimy rozdzielać słowa za pomocą kropki, a nie spacji. A gdy zależy nam na tym, aby tekst był wyświetlany w kilku wierszach, to przy wpisywaniu go każdą kolejną linijkę oddzielamy znakiem specjalnym FF (wstawia się go, wciskając klawisz [Alt] i wpisując na klawiaturze numerycznej liczbę 10).

Do działania systemu SMS-ów niezbędne jest uaktywnienie usługi Messenger. Aby sprawdzić, czy jest ona włączona, zaznaczamy ikonę Mój komputer, a w menu kontekstowym wydajemy komendę Zarządzaj. Wybieramy pozycję Aplikacje i usługi | Usługi i odnajdujemy ikonkę Messengera. W polu Stan powinien widnieć wpis Uruchomiono. Jeżeli go nie ma, zaznaczamy usługę Messenger i w menu Akcja wskazujemy opcję Uruchom .