10 na 10 z CHIP-em

Już 10 lat jesteśmy z Wami, Drodzy Czytelnicy, informując Was o urządzeniach, aplikacjach i nowinkach dotyczących rynku teleinformatycznego

10 najlepszych programów

windows 95

— wprowadzony w 1995 roku pierwszy, 32-bitowy system operacyjny Microsoftu, od którego zaczął się gwałtowny rozwój firmy z Redmond. Za jedne z najważniejszych mechanizmów Windows 95 należy niewątpliwie uznać wielozadaniowość oraz mechanizm Plug and Play.

ICQ

– pierwszy naprawdę powszechnie stosowany komunikator internetowy, umożliwiający rozmowę w trybie peer-to-peer z wybranym użytkownikiem. ICQ (I Seek You) powstał w 1996 w izraelskiej firmie Mirabilis, która zaledwie po dwóch latach istnienia została przejęta przez giganta America Online. Dziś UIN (numer identyfikacyjny sieci ICQ) znajdziemy na wizytówkach prezesów najpotężniejszych firm na świecie.

GNU/Linux

– napisany w 1991 roku przez Linusa Torvaldsa system operacyjny zrewolucjonizował sposób pisania oprogramowania. Tysiące anonimowych programistów współtworzą środowisko programistyczne, które zaczyna coraz śmielej konkurować z produktami takich gigantów soft-ware’owych jak Microsoft, IBM czy Apple.

DOOM/Quake

– gry, które dosłownie wstrząsnęły światem (quake to z ang. właśnie trzęsienie). Dla wielu graczy czas dzieli się na ten przed Doomem i po nim. Dziś Doom (1993) – a właściwie jego młodszy brat Quake (1996) – – doczekał się kilkudziesięciu następców, wykorzystujących rewolucyjny pomysł programistów firmy id Software.

Netscape Navigator

– legendarna przeglądarka internetowa powstała w 1995 roku na bazie Mosaica (1993 r.), od kilku lat tracąca jednak pozycję na rzecz Internet Explorera. W połowie lat dziewięćdziesiątych absolutny hit wśród ówczesnych internautów.

Pakiet Biurowy Microsoft Office

— pierwszy zestaw narzędzi, które zmieniły pracę nie tylko w biurze, ale i w domu. To właśnie dzięki produktowi Microsoftu można mówić o wprowadzeniu na rynek wspólnego standardu, który m.in. ułatwił wymianę danych między użytkownikami edytorów tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych.

Winamp

– choć pierwszy był Winplay3, to dopiero opracowany w 1997 roku Winamp wywołał prawdziwą rewolucję. Zbiory MP3, oferujące nieosiągalną wcześniej jakość przy tak dużej kompresji, znajdziemy dziś już niemal w każdym komputerze.

Delphi

– pierwsze naprawdę powszechne wizualne środowisko programistyczne. Dzięki Delphi pisanie aplikacji stało się znacznie wygodniejsze, a powszechne w Internecie komponenty umożliwiły tworzenie rozbudowanych programów nawet mniej doświadczonym programistom. Delphi powstało w 1994 roku w firmie Borland.

Napster

– pierwszy system wymiany plików MP3, który w dużej mierze przyczynił się do tak wielkiej popularności tego formatu. Wskutek działań wszechwładnych wytwórni płytowych zamknięty w 2000 r. po serii głośnych procesów o prawa autorskie. Stworzony w 1999 r. przez studenta Northeastern University (Boston, USA) Shawna Fanninga program dał początek powszechnej wymianie danych w Internecie.

CorelDraw

– najsłynniejszy w ostatnich 10 latach program do obróbki grafiki wektorowej. Nieustannie rozwijany pakiet doczekał się już jedenastu wersji.