Combo w natarciu

Kupić nagrywarkę CD-RW i osobny napęd DVD-ROM czy też zintegrowany napęd CD-RW/DVD? Test najnowszego napędu combo rzuci zapewne trochę światła na tę sprawę.

Do niedawna funkcjonalność napędów combo była okupiona mniejszą wydajnością. Jednak ten stan rzeczy uległ znacznej poprawie. Nowy czytnik firmy Toshiba charakteryzuje się bardzo przyzwoitymi parametrami, które nie odbiegają od tych reprezentowanych przez wyspecjalizowane napędy CD-RW i DVD-ROM. Oczywiście podobnie jak one, DS-R1312 nominalne prędkości osiągał dopiero na obrzeżach płytki. Odczyt DVD odbywał się ze znamionową szybkością jedynie w przypadku płyt jednowarstwowych, natomiast dla innych nośników malał nawet trzykrotnie. Średnia prędkość zapisu danych na nośniku CD-R oscylowała w granicach 18x, a dla CD-RW – 8x, co wbrew pozorom dla napędu o nominalnych osiągach 10x jest wynikiem bardzo dobrym. Za to odczyt płyt CD-RW nagrywanych w trybie pakietowym przebiegał niemal o połowę wolniej, niż wynikałoby to z deklarowanych parametrów. Nie będziemy natomiast zawiedzeni, jeżeli nasze płytki nie są już w najlepszym stanie, gdyż napęd ma bardzo dobrą korekcję błędów. Muszę jednak zmartwić miłośników tzw. nadpalania. Combo Toshiby nie radzi sobie z odczytem i zapisem płyt 90- i 99-minutowych.

Toshiba SD-R1312
Ocena ogólna (POWER) 88
Opłacalność (ECONO) 67
+ dobre parametry odczytu
+ cicha praca napędu
– brak obsługi płyt 90- i 99-minutowych
Prędkość odczytu CD-ROM/CD-R/CD-RW/DVD: 40x/40x/40x/12x
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 32x/10x
Bufor: 2048 KB
Średni czas dostępu CD/DVD: 105/120 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: BURN-Proof
Cena (z VAT-em): 495 zł, gwarancja: 24 miesiące
Info:www.toshiba.com | www.alstor.com.pl

Czytnik pracował cicho nawet przy najwyższych obrotach, co wydatnie zwiększyło komfort pracy. Jeżeli zdecydujecie się na zakup napędu CD-RW/DVD, weźcie pod uwagę Toshibę SD-R1312.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.