JASC Paint Shop Pro 8 beta

Na początek ostrzeżenie: nowy PSP występuje na razie w wersji dla betatesterów i niektóre jego elementy mogą wyglądać inaczej w finalnej edycji. Ale lepiej, by zmiany nie były duże, bo program zapowiada się naprawdę ciekawie. Przede wszystkim odświeżono interfejs użytkownika. U góry ekranu pojawiło się menu obrazkowe z najczęściej używanymi opcjami: korekcje zniekształceń geometrycznych, zmiana trybu na czarno-biały, operacje na histogramie, usuwanie artefaktów z obrazka JPEG i wyostrzanie. Poniżej znajduje się pasek z ustawieniami obecnie używanego narzędzia. Jeśli na przykład zechcemy wprowadzić zniekształcenia geometryczne do zaznaczonego obszaru, możemy tam wpisać wszystkie ich wartości liczbowe za jednym razem i wykonać je w jednym kroku, co poprawi jakość przekształconego obrazu. Ciekawe, że jeśli użyjemy narzędzia, które wymaga podania parametrów liczbowych w oknie dialogowym, to wciskając [Shift], pomijamy otwieranie tego okna i narzędzie pracuje z ostatnio podanymi parametrami.

JASC Paint Shop Pro 8 beta
Wymagania: Windows 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 80 MB na dysku
+ wygodny interfejs użytkownika
+ obecność rejestratora i interpretera skryptów
+ wsadowe przetwarzanie plików graficznych
+ wygodny samouczek
– brak możliwości pracy w trybie CMYK
Cena: jeszcze nieznana
Info:www.jasc.com | www.connect.waw.pl

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zobaczymy okienko Learning center, w którym opisano ważniejsze operacje, jakie można wykonać w programie. Zostały one rozpisane na kroki, co pozwala początkującym szybko opanować podstawy używania narzędzia. W zasadzie przypomina to zwykłe okienko pomocy, ale jest o wiele bardziej szczegółowe. A skoro mowa o pomocy, to pojawiła się tam mapa skrótów klawiaturowych.

Nowa jest organizacja warstw – wprowadzono łączenie ich w grupy, które bardzo łatwo się tworzy, ukrywa czy przesuwa. Maska warstwy jest odtąd również traktowana jako warstwa, zrezygnowano więc z menu masek. Dodano kilka nowych trybów nakładania masek i warstw oraz bardzo usprawniono zarządzanie nimi. Wprowadzone w ósmej edycji PSP narzędzia graficzne pozwalają korygować zniekształcenia beczkowate czy typu rybie oko, jak również poprawić równowagę bieli obrazka. Ponadto pojawiła się funkcja Mesh Warp, czyli zniekształcanie obrazu za pomocą poruszania węzłami nałożonej nań siatki. Z kolei Warp Brush umożliwia przesuwanie fragmentów obrazu, zwężanie ich lub rozciąganie w zadanym obszarze wokół narzędzia.

Poprawiono funkcjonalność programu, co widać choćby po działaniu narzędzia do przycinania: ma ono teraz zdefiniowane standardowe formaty papierów fotograficznych. Wreszcie dodano możliwość korzystania z prostych skryptów automatyzujących pracę. Da się je pisać od zera w języku Python lub rejestrować jako ciąg czynności wykonywanych na obrazku. Wprowadzono obsługę 15 nowych formatów graficznych, w tym JPEG2000.

Nowy Paint Shop Pro zbliża się funkcjonalnością do nieco wcześniejszych wersji Photoshopa, co przy zachowanej korzystnej cenie około 100 USD będzie na pewno zachętą do używania go w półprofesjonalnych zastosowaniach. Argumentem przeciw jest oczywiście brak trybu CMYK.

Więcej:bezcatnews