Mobilna (r)ewolucja

Porównanie możliwości pierwszych notebooków na platformie Centrino

Mówiąc „platforma”, Intel zaprezentował nie tylko płytę z nowym chipsetem, ale także nowy procesor, moduł bezprzewodowej sieci oraz technologie oszczędzania poboru mocy kolejnej generacji. Zmian sporo, a jaki zysk?

Podstawowe zmiany

Jednym z czynników, na jaki zawsze narzekają użytkownicy notebooków, jest zbyt słaba wydajność baterii. Dwie, czasem trzy godziny. Oczywiście intensywne używanie dysku twardego, karty graficznej (np. podczas grania) czy napędu optycznego potrafi skrócić czas pracy na bateriach nawet o połowę. Czego zatem możemy się spodziewać po nowej platformie?

W rozbudowanych konfiguracjach nawet do pięciu godzin pracy, a w przypadku wersji 1100 MHz LV (Low Voltage) i 900 MHz ULV (Ultra Low Voltage) nawet ośmiu godzin! To oznacza zaś tyle, że lecąc z Warszawy do Nowego Jorku, można pracować przez cały czas, a po wylądowaniu – korzystając z jednego z hotspotów (bezprzewodowych punktów dostępu do Sieci) – zdążymy wysłać napisane maile i odebrać informacje z firmowego serwera.

Nowemu układowi Intela najbliżej do znanej już pecetowej wersji Pentium 4. Najważniejsza różnica – poza zmienionym system oszczędzania energii – to większa pamięć podręczna. W przypadku bufora pierwszego poziomu, L1, zamiast 20 KB (12+8) otrzymujemy 64 KB (32+32). Pamięć cache L2 zwiększona została zaś dwukrotnie, czyli do 1 MB. To między innymi dzięki tym zabiegom wydajność całej platformy, w tym nowego układu Intela, nawet przy znacznie niższych częstotliwościach taktowania, z powodzeniem dorównuje możliwościom najszybszym jednostkom z rodziny Pentium 4-M.

Dostęp do Internetu to nadal marzenie wielu użytkowników. W zastosowaniach biurowych nie ma jednak kompromisów. Kupując notebooka z Centrino, możemy być pewni, że gdziekolwiek zainstalowane zostaną bezprzewodowe punkty dostępu, będziemy mogli z nich skorzystać. Na początek transfer wyniesie 11 Mbit/s (802.11b), ale i tu zapewne szybko pojawią się wydajniejsze rozwiązania.

Walory praktyczne

Po przeprowadzeniu testów muszę przyznać, że Intel podał dane zgodne z rzeczywistością. Oba testowane modele pracowały na platformie Centrino nieco krócej niż pięć godzin. Bez rewelacji? No tak, zapomniałem dodać, że to w przypadku systemu wyposażonego w najwydajniejszy układ Pentium M 1,6 GHz oraz 14/15–calowy wyświetlacz LCD. Na początek dobre i tyle, choć szkoda, że jedno z czterech głośnych haseł osławiających nową technologię Intela – lżejszy i cieńszy – jakoś nie zostało od razu wykorzystane przez Asusa i Acera, tym bardziej że w ich ofercie są przecież małe i lekkie notebooki na układach Pentium III-M. Aby pokazać, jak wiele daje nowa technologia, w ramce zestawiliśmy model Acer TravelMate 230 LC bazujący na starszej platformie. Mobilna wersja Celerona, nawet na baterii o dużej pojemności, pracowała tylko nieco ponad dwie godziny. Największy plus tego modelu – poza dużym wyświetlaczem – to wbudowany napęd combo. W świetle nowych trendów zarówno waga, jak i czas pracy na bateriach pozostawiają jednak wiele do życzenia.

Nowa platforma to również nowa wydajność. Mimo zegara 1,6 GHz oba notebooki – Acer TravelMate 803LCi oraz Asus M2N – okazały się najbardziej wydajnymi komputerami przenośnymi, jakie dotychczas testowaliśmy. Można śmiało powiedzieć, że ich możliwości predysponują je do miana produktów dla najbardziej wymagających mobilnych użytkowników.

Jak widać, idzie nowe i chyba nikt nie wątpi, że przyszłość komputerów mobilnych będzie podążała właśnie w tym kierunku. Wkrótce spaść powinny też ceny, gdyż swoje pierwsze w pełni mobilne rozwiązania zaprezentowała na targach CeBIT także firma AMD. Kwestią czasu jest zatem ukazanie się konkurencyjnych modeli, które – miejmy nadzieję – podobnie jak w przypadku procesorów tego producenta, będą miały atrakcyjne ceny i spowodują spadek cen wszystkich najnowszych komputerów mobilnych.

Reklama

Produkt Asus M2N Acer TravelMate 803LCi
(zwycięzca POWER)
Acer TravelMate 230 LC
Cena (z VAT-em) 9760 zł 12 200 zł 6345 zł
Ocena ogólna 95 98 78
Podsumowanie + bardzo duża wydajność
+ długi czas pracy na bateriach
+ napęd CD-RW/DVD
+ czytnik kart pamięci flash
+ bardzo duża wydajność
+ długi czas pracy na bateriach
+ napęd CD-RW/DVD
+ duży wyświetlacz
+ napęd CD-RW/DVD
+ duży wyświetlacz
– waga powyżej 3 kg
– krótki czas pracy na bateriach
Dane techniczne
Procesor Pentium M 1600 MHz Pentium M 1600 MHz Intel Celeron 1700 MHz
Pamięć/dysk 512 MB/38 154 MB 512 MB/38 154 MB 256 MB/28 615 MB
Napęd optyczny Combo CD-RW/DVD Combo CD-RW/DVD Combo CD-RW/DVD
Wyświetlacz 14,1″/1024×768 pikseli 15″/1400×1050 pikseli 15″/1024×768 pikseli
Waga 2,46 kg 2,74 kg 3,07 kg
Czas pracy na bateriach 4 h 28 min 4 h 47 min 2 h 15 min
Info www.asus.com.tw
www.pronox.com.pl
www.acer.com
www.acer.com.pl
www.acer.com
www.acer.com.pl