Odgrodź się ogniem

Nie czekaj, aż domorosły albo zawodowy haker dobierze się do Twojego peceta. Zainstaluj i skonfiguruj osobistą zaporę ogniową. Wybór jest spory - znajdziesz narzędzia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, programy darmowe i komercyjne.

Firewall nie jest mi do niczego potrzebny – komu chciałoby się mnie atakować? Wielu internautów myśli właśnie w taki sposób. Częściowo mają nawet rację – przecież żaden zawodowy haker nie interesuje się plikami Jasia Kowalskiego. Ale nie zaszkodzi pamiętać, że po świecie chodzi mnóstwo domorosłych włamywaczy. I tacy osobnicy, wyposażeni w łatwo dostępne narzędzia hakerskie, często starają się przejąć kontrolę nad podłączonym do Internetu pecetem. Po co? Choćby dla mołojeckiej sławy.

Wyjątkowo często próby takie kończą się powodzeniem, a szczególnie łatwym łupem są w żaden sposób niezabezpieczone komputery. Pół biedy, jeśli w wyniku ataku ktoś „podzieli się” z hakerem tylko zawartością prywatnej skrzynki pocztowej. Dużo gorzej może być w sytuacji, kiedy osoby niepowołane uzyskają dostęp do różnych firmowych dokumentów.

Trzej muszkieterowie

W artykule przedstawię osobiste zapory ogniowe pozwalające zabezpieczyć się przed różnego rodzaju sieciowymi atakami. Do wyboru mamy: darmowe programy ZoneAlarm i Kerio Personal Firewall oraz komercyjny produkt Symanteca – Norton Internet Security. Funkcjonalność tego ostatniego wykracza nieco poza to, co oferują klasyczne zapory ogniowe (pakiet udostępnia na przykład moduł kontroli rodzicielskiej), ale my zajmiemy się przede wszystkim jego głównym składnikiem – czyli osobistą zaporą ogniową. W tekście znajdziecie informację o tym, co i jak należy włączyć w wymienionych aplikacjach, oraz z których funkcji warto zrezygnować.

Prenumeratorzy CHIP-a mogą liczyć na pewien bonus. Przeznaczony dla nich Dodatek zawiera płytę CD-ROM, na której znajduje się m.in. wersja próbna osobistej zapory ogniowej BlackICE. Umieszczono tam również prezentację, dzięki której można dowiedzieć się więcej o niebezpieczeństwach czyhających w cyberprzestrzeni – i to nie tylko w Sieci.

Co oferują osobiste firewalle
ZoneAlarmNorton Internet SecurityKerio Personal FirewallFirewall sprzętowy
Ochrona sieci lokalnejbrakbrakbrakduża
Funkcje specjalnebrakblokowanie reklambrakłączenie reguł
Łatwość konfiguracjibardzo dużadużamałamała
Poziom bezpieczeństwaniskiwysokibardzo wysokiwysoki
Elastycznośćmaładużabardzo dużaduża
Łatwość obsługibardzo dużabardzo dużadużamała
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.