Szybko i łatwo

Kodowanie filmów DVD do DivX-a

Każdy, kto próbował np. trzy lata temu przekodować film DVD do pliku w formacie DivX, wie, ile samozaparcia wymagała taka czynność. Instalacja kodeków, oprogramowania oraz pomyślne przejście całego procesu wykonywania kopii filmu zabierały sporo czasu, a często i nerwów. Znaleźli się jednak ludzie, którzy ułatwili ripowanie krążków DVD do tego stopnia, że dziś polega ono w zasadzie na wykonywaniu poleceń twórcy odpowiedniego narzędzia. Mówiąc dokładniej, chodzi tu o cały zestaw programów – riper i odpowiednie kodery – taki jak Gordian Knot 0.27, opisywany w przeglądzie na 44 tego numeru CHIP-a.

Ripowanie i kodowanie

Opisywany pakiet składa się z dwóch części. Gordian Knot System Pack zawiera wszystkie kodeki potrzebne do kodowania i odtwarzania filmów DivX. Rippack to z kolei wspomniany wcześniej zestaw narzędzi do ripowania filmów z płyty DVD i konwertowania ich do postaci DivX-a.

Gordian Knot rippack można skopiować z CHIP-CD lub DVD (dział: Temat numeru: Filmy w DivX) lub pobrać ze strony www.doom9.org. Jeśli chodzi o System Pack, to z powodów licencyjnych nie mogliśmy go zamieścić na dołączonej do numeru płycie. Gdy więc okaże się, że nie masz wszystkich potrzebnych kodeków, zajrzyj na stronę doom9.org i pobierz odpowiedni pakiet z sekcji Download serwisu.

Zainstaluj i używaj

Instalacja polega w obu przypadkach na uruchomieniu pliku EXE i wykonywaniu poleceń kreatora. Instalator programu Gordian Knot rippack utworzy menu Start | Programy | Gordian Knot. Przed rozpoczęciem pracy należy w nim znaleźć podmenu Apps i uruchomić umieszczone tam skróty do programów Nandub i VirtualDub. Jest to konieczne do poprawnego działania całej aplikacji.

Podczas pracy z Gordian Knotem warto zwracać uwagę na kolor pól z parametrami kodowanego filmu, znajdujących się u dołu okna programu (zwłaszcza

Bits/Pixel*Frame

). Jeśli zmieniają one barwę z szarej na żółtą lub czerwoną, oznacza to, że odpowiednie parametry wynikowego DivX-a właśnie przekroczyły wartości uznane przez twórcę narzędzia za rozsądne.

Gordian Knot jest ostatnio dosyć popularny, dzięki czemu w razie problemów możemy liczyć na pomoc innych użytkowników programu. Odpowiedni poradnik znajdziemy m.in. na polskiej stronie poświęconej technologii DivX – www.divx.pl. W przypadku kłopotów pomogą nam też na pewno bywalcy grupy dyskusyjnej alt.pl.divx .

Reklama