Zmagania na 52x

Nagrywaki CD-RW stały się już niemal tak powszechne jak czytniki CD czy DVD. AOpen CRW5224 i LG GCE-8520B to przedstawiciele najnowszej generacji tego typu urządzeń.

Producenci napędów optycznych konstruują coraz szybsze nagrywarki, które obecnie osiągają już teoretycznie prędkości 52x. Niestety, zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że to, co deklarują producenci napędów CD-RW, nie do końca sprawdza się w praktyce.

Testowane napędy AOpen CRW5224 i LG GCE-8520B cechowały podobne parametry zapisu i odczytu płyt CD-R/RW, co pozwala na bezpośrednie porównanie otrzymanych wyników. Już po pierwszym teście okazało się, że test korekcji przebiegł pomyślnie, mimo, że oba napędy nie były w stanie powrócić do nominalnej prędkości po opuszczeniu uszkodzonych obszarów na testowym nośniku. Jednak mimo to AOpen CRW5224 uporał się z tym zadaniem w niecałe 1,5 minuty, natomiast konkurent w niewiele ponad 2,5 minuty co nadal jest bardzo dobrym wynikiem.

AOpen CRW5224
Ocena ogólna (POWER) 88
Opłacalność (ECONO) 75
+ pełne oprogramowanie Nero Burning ROM
+ odczyt i zapis nośników 90 oraz 99-minutowych
+ systematyczne aktualizowany firmware
– wolny zapis pakietowy
Interfejs: IDE
Prędkość odczytu CD-ROM/CD-R/CD-RW: 52x/52x/52x
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 52x/24x
Średni czas dostępu: 120 ms
Bufor: 2048 KB
Technologia gwarantowanego zapisu: JustLink
Cena (z VAT-em): 330 zł,
gwarancja: 24 miesiące
Info:www.aopen.com.tw | www.california.pl
LG GCE-8520B
Ocena ogólna (POWER) 91
Opłacalność (ECONO) 85
zapis nośników 90 oraz 99-minutowych
dobra dokumentacja do nagrywarki i oprogramowania
niepełne oprogramowanie (tylko Nero Express)
brak możliwości odczytu płyt 99-minutowych
Interfejs: IDE
Prędkość odczytu CD-ROM/CD-R/CD-RW: 52x/52x/52x
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 52x/24x
Średni czas dostępu: 100 ms Bufor: 2048 KB
Technologia gwarantowanego zapisu: SuperLink
Cena (z VAT-em): 300 zł,
gwarancja: 24 miesiące
Info:www.lge.com | www.lge.pl

Znaczne różnice odnotowaliśmy podczas odczytu danych w programie Nero Speed, AOpen CRW5224 radził sobie lepiej niż LG GCE-8520B – o 20% w przypadku płyty CD-R i 15% podczas odczytu nośnika CD-RW High Speed. Tylko dla krążka tłoczonego nie stwierdziliśmy istotnych różnic w transferach. W obu nagrywarkach przy odczycie danych zastosowano technologię stałej prędkości kątowej (CAV).

Jedne z ważniejszych kryteriów przy wyborze napędu CD-RW to odczyt i zapis danych subkanałowych, w tym także audio. Oba egzemplarze nie miały z tym żadnych problemów i umożliwiły skopiowanie płyt zabezpieczonych zarówno systemem SafeDisc 1 oraz 2, jak i SecuROM-em.

Otrzymane wyniki pokazały, że LG GCE-8520B bardzo dobrze radził sobie z zapisywaniem płyt CD-RW. Z nagraniem testowej płytki uporał się w niecałe cztery minuty, co daje prędkość 19,9x. Tylko model Plextor PX-W4824TU potrafi nagrywać szybciej. AOpen CRW5224 był znacznie wolniejszy i osiągnął transfer na poziomie 13,8x. Pod względem prędkości zapisu pakietowego CRW5224 także nie imponuje (5,3x), zajmując ostatnie miejsce w naszym rankingu Top 10. LG GCE-8520B był w stanie zapisać te same dane o 57% szybciej (12,4x)!

Do obu nagrywarek dołączono oprogramowanie z serii Nero. Jednak tylko w pudełku AOpena znajdował się cały pakiet – Nero Burning ROM. Wraz z napędem LG GCE-8520B dostarczono tylko Nero Express, który ma mniejsze możliwości w porównaniu z pełną wersją i skierowany jest do niezbyt wymagających użytkowników. Plusem tego oprogramowania jest za to bardzo łatwa i intuicyjna obsługa.

Oba prezentowane napędy CD-RW są nowoczesne, a dzięki obsłudze wielu formatów i trybów zapisu danych oraz bardzo przyzwoitym osiągom i przystępnej cenie – warte polecenia.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.