Żona dla Athlona

Jedną z przyczyn popularności platformy AMD w Polsce jest niski koszt zakupu tandemu złożonego z płyty głównej i procesora. Sprawdziliśmy, która z 30 testowanych płyt głównych najlepiej współpracuje z CPU AMD i oferuje największe możliwości.

Wiele osób przed zakupem komputera długo zastanawia się, jak kupić najbardziej wydajny sprzęt za jak najmniejszą cenę. Często decydujemy się wówczas na procesor AMD i obsługującą go płytę główną z gniazdem Socket A. Rodzaj chipsetu, typ obsługiwanej pamięci, częstotliwość magistrali FSB, zintegrowane komponenty – przed zakupem powinniśmy zapoznać się z wszystkimi moż- liwościami oferowanymi przez płytę. Dobranie odpowiednich parametrów oraz optymalizacja pracy modułów pamięci względem procesora zapewnią bardzo wydajną pracę komputera. Mamy nadzieję, że ten artykuł podpowie Wam, jak tego dokonać.

Krzemowa nSiła

Najpierw musimy zdecydować się, jaki chipset wybierzemy. Najbardziej znanymi firmami produkującymi układy do płyt głównych Socket A są VIA, SiS oraz AMD. Do ich grona dołączyła nVidia, która produkuje chipsety z rodziny nForce. Ze względu na szereg nowatorskich rozwiązań technologicznych cieszą się one coraz większą popularnością. Najnowszy układ nVidii nForce2 obsługuje wszystkie popularne standardy: AGP 8x, UltraATA/133, FSB 166 MHz oraz współpracuje z modułami pamięci DDR400. nForce2 dodatkowo został wyposażony w dwukanałowy kontroler pamięci, niespotykany w innych chipsetach dla platformy AMD. Zapewnia on znacznie wyższą przepustowość RAM-u aniżeli inne układy. Niemal 20-procentowa przewaga nForce2 nad układem VIA KT400 w pomiarach wydajności pamięci czyni z produktu nVidii najszybszy chipset dla jednoprocesorowej platformy AMD.

nForce2 dostępny jest w dwóch wersjach: SPP oraz IGP. Drugi z wymienionych układów zawiera zintegrowany rdzeń graficzny klasy GeForce4 MX. Potencjalny nabywca nForce’a2 może też skorzystać ze sprzętowego kodera dźwięku przestrzennego Dolby Digital oraz podłączyć kamerę cyfrową do peceta przez kontroler FireWire. Porównując wszystkie zalety nForce2 z możliwościami innych chipsetów, okazuje się, że produkt nVidii oferuje dużo więcej niż konkurencja.

Niepełne 400

Firma VIA od kilku lat rozwija linię chipsetów dla procesorów AMD. Pierwsze z nich – KT133 – po wielu modyfikacjach przeobraziły się w układ KT400. Po jego premierze pół roku temu chipset ten został okrzyknięty najlepszym układem współpracującym z procesorami AMD Athlon i Duron. Po wprowadzeniu przez AMD CPU współpracujących z magistralą FSB o częstotliwości 166 MHz oraz upowszechnieniu się modułów pamięci DDR400 sytuacja uległa zmianie. Choć nadal jest to bardzo wydajny i nowoczesny układ, ma on obecnie poważnych konkurentów oraz wady, o których lepiej pamiętać podczas wyboru płyty głównej.

Nazwa KT400 sugeruje, że chipset współpracuje z pamięciami DDR400. W rzeczywistości KT400 może zaadresować co najwyżej dwa banki pamięci z modułami DDR400. W większości przypadków producenci płyt głównych wprowadzają kolejne ograniczenia i tak naprawdę prawidłowo obsługiwany jest tylko jeden moduł pamięci DDR400. Przedstawiciel firmy VIA zapewnił nas, iż problem nie leży po stronie samego chipsetu (KT400), lecz w nieumiejętnym sposobie implementacji obsługi pamięci DDR400 przez producentów płyt głównych. Z kolei firma Asus mówi: „…to nie my (czytaj: producenci płyt głównych) jesteśmy sprawcami powstałego konfliktu zgodności…”. Zatem kto?

JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) nie zatwierdził jeszcze oficjalnie standardu DDR400. Firma VIA jako pierwsza wdrożyła obsługę pamięci DDR400 właśnie w KT400. Był to dość nowatorski krok, ponieważ ani Intel, ani SiS nie myślały wówczas jeszcze o wprowadzeniu tego standardu. Czy zatem warto inwestować teraz w KT400? Moim zdaniem lepiej zaczekać do momentu upowszechnienia się układu KT400A, który najprawdopodobniej będzie pozbawiony niedociągnięć związanych z obsługą modułów DDR400. Atutem KT400 jest natomiast bez wątpienia port AGP 8x oraz zwiększona z 266 do 533 MB/s przepustowość magistrali V-Link łączącej mostek południowy i północny chipsetu, poprawiająca wydajność podsystemu chipset-CPU.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.