Gadatliwa komórka

Chcesz mieć stały kontakt ze znajomymi, nawet leżąc na plaży lub siedząc w ogródku piwnym? Rozmowy przez telefon komórkowy są drogie - ale kto powiedział, że "komórka" służy tylko do rozmów?

Kto z nas nie znalazł się choć raz poza miastem, z dala od komputera i Internetu? Jest wspaniale – świeże powietrze, śpiew ptaków, szum drzew, ale… jak skontaktować się ze znajomymi? Telefon komórkowy? Tak, jednak do dłuższych pogawędek raczej się on nie nadaje ze względu na wysokie koszty. To samo można powiedzieć o SMS-ach. Dlaczego więc nie skorzystać z Gadu-Gadu? Jeśli tylko mamy przy sobie telefon komórkowy obsługujący technologię GPRS (w przeciwnym razie korzystanie z „komórkowego” Internetu będzie dosyć drogie) i wyposażony w przeglądarkę WAP, to rozwiązanie naszych problemów jest już prawie gotowe.

Zaczynamy!

Abyśmy mogli cieszyć się z dobrodziejstw najpopularniejszego w Polsce komunikatora internetowego, musimy jeszcze tylko dysponować kontem zwykłego użytkownika (tzw. kontem shellowym) na dowolnym serwerze linuksowym. Konfiguracja niezbędnego oprogramowania zajmie nam nie więcej niż pół godziny.

Zacznijmy od zalogowania się na naszym koncie i założenia katalogu, na przykład o nazwie ekg (polecenie

mkdir ekg

). Następnie wejdźmy do tego katalogu (

cd ekg

) i pobierzmy archiwum zawierające aktualną wersję ekg – Eksperymentalnego Klienta Gadu-Gadu. Możemy użyć w tym celu np. polecenia wget http://bzium.eu.org/ekg/ekg-current.tar.gz (lub skopiować ekg z CHIP-CD). Kolejny krok to dekompresja archiwum:

tar -xvzf ekg-*

oraz przejście do katalogu ekg:

cd ekg-*

.

Pobieramy teraz i dekompresujemy oprogramowanie (pakiet rtg) odpowiedzialne za komunikację pomiędzy ekg a użytkownikiem, kiedy ten korzysta z WAP-u:

wget http://www.comm.pl/~serek/
  ekgwap/ekgwap.tar.gz
tar -xvzf ekgwap.tar.gz

Przed przystąpieniem do kompilacji wydajemy jeszcze polecenie ./configure –prefix=$HOME –enable-wap. Teraz pozostaje już tylko skompilować i zainstalować pobrane oprogramowanie rozkazami make i

make install

.

Przechodzimy z powrotem do katalogu domowego i zakładamy podkatalog, który będzie wykorzystywany przez rtg:

mkdir.gg

. Kolejnym krokiem jest określenie nazwy użytkownika i hasła, używanych przy łączeniu się z serwerem WAP. W tym celu posłużymy się programem htpasswd, wydając polecenie htpasswd -c ~/.gg/wappasswd nazwa_użytkownika. Zostaniemy teraz poproszeni o dwukrotne podanie hasła.

Pierwsze koty za płoty

Mamy już zainstalowane i wstępnie skonfigurowane ekg oraz rtg. Przyszła więc pora na pierwsze uruchomienie obu aplikacji. Startujemy najpierw serwer WAP rozkazem:

./bin/ekgwapd numer_portu > /dev/null &

Musimy wybrać numer portu, na którym będzie działał nasz serwer. Może to być dowolny, niezajęty port z zakresu od 1024 do 65 535. Polecenie to może więc mieć postać ./bin/ekgwapd 35000 >/dev/null &. Kolejnym krokiem jest uruchomienie ekg:

screen./bin/ekg -c ~/.gg/pipewap

.

Warto stworzyć skrypt, który będzie wykonywał obydwa powyższe polecenia. Po uruchomieniu ekg i wstępnej konfiguracji warto wywołać z linii komend aplikacji polecenie:

set auto_save 1

, co spowoduje, że wszystkie zmiany, jakie wprowadzimy przez WAP, zostaną automatycznie zapisane.

Co jest potrzebne?
Aby uruchomić Gadu-Gadu przez komórkę, musimy dysponować jedynie:
– kontem shellowym na serwerze linuksowym (niekoniecznie z uprawnieniami administratora);
– dowolnym telefonem komórkowym z obsługą WAP-u i GPRS-u.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.