Jak po sznurku

Gdy często gubisz się w wielkim mieście, nie załamuj rąk. Wystarczy mieć Pocket PC i AutoMapę.

Określanie własnej pozycji z wykorzystaniem technologii GPS lub GSM nie jest niczym szczególnie nowym. Jednak dzięki zestawowi złożonemu z komputerka Pocket PC, odbiornika GPS i oprogramowania AutoMapa będziemy mogli nie tylko zlokalizować się w terenie, ale również wybrać optymalną trasę przejazdu do wyznaczonego celu.

Obsługa AutoMapy jest bardzo prosta. Wystarczy otworzyć program AutoMapa na urządzeniu PDA, wybrać mapę bazową (Polski) lub szczegółową (na razie do wyboru jest tylko Warszawa i Poznań – niedługo dojdą kolejne miasta) i włączyć GPS. Po chwili zostaniemy zlokalizowani. Największą zaletą omawianego zestawu jest funkcja śledzenia naszego ruchu w połączeniu ze zdefiniowanym wcześniej punktem startu i docelowym. Możemy zażądać wskazania trasy najszybszej, najkrótszej lub przystosowanej dla pieszego. Na pozór podział jest logiczny – jednak nie zawsze sprawdza się w praktyce.

AutoMapa
Wymagania: Pocket PC 2002 (z Windows CE 3.0), ok. 16 MB RAM, opcjonalnie moduł GPS
+ współpraca z modułem GPS
+ baza obiektów turystyczno-administracyjnych
– niewielka liczba map
– zgodność (w momencie testowania) tylko z Pocket PC/Windows CE 3.0
Cena (z VAT-em): 129 zł
Info:www.automapa.com.pl

Wskazówki co do przebiegu trasy obserwujemy na ekranie PDA lub ich… wysłuchujemy. Urządzenie podaje kierunek najbliższego skrętu i odległość od skrzyżowania. Jeśli zboczymy (przypadkowo lub świadomie – np. omijając zator na drodze) z trasy, program szybko skoryguje marszrutę. Możemy ponadto sprawdzić dokładną szybkość rzemieszczania się oraz łatwo uzyskać informacje o pobliskich obiektach zebranych w 25 kategoriach (np. urzędy, banki, teatry, dworce, restauracje).

Zestaw można polecić wszystkim kierowcom. Przydałoby się jedynie więcej szczegółowych map oraz opcja informowania podróżnego o sytuacji na trasie (niebezpiecznych miejscach czy też chociażby zwykłych korkach) – ale ta ostatnia funkcja to raczej pieśń przyszłości.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.