Ranking od kuchni

Wielu użytkowników komputera prędzej czy później musi zmodyfikować swojego peceta. Pytanie: "Co kupić?" samo nasuwa się wtedy na usta. Radzimy się kolegów, słuchamy rad znajomych, a przecież wystarczy rzut oka na tworzone przez nas rankingi Top 10, aby zawęzić pole poszukiwań do kilku urządzeń.

Pewnie wielu z Was zastanawia się, co to za tajemnicze kolorowe tabelki pojawiły się w kwietniowym numerze CHIP-a. Z czym to się je i dlaczego w każdej z nich jest tylko 10 urządzeń? I dlaczego akurat „te” dziesięć?

Ni mniej, ni więcej są to doskonale znane niektórym Czytelnikom rankingi Top 10, publikowane niegdyś w CHIP-ie, które teraz można znaleźć na naszych stronach WWW (http://topten.chip.pl/). Począwszy od numeru 4/2003, wracamy do tradycji. Będziemy od tej pory publikowali w każdym numerze kilka rankingów Top 10, w których pojawiło się najwięcej nowych urządzeń bądź zaszły ciekawe zmiany. Obok zamieściliśmy krótką historyjkę obrazkową, prezentującą, jak powstaje ranking Top 10 od momentu przyjazdu sprzętu do magazynu do chwili publikacji Top 10 w czasopiśmie, Internecie i na płycie CD.

Dla kogo Top 10?

Ideą powstania list Top 10 była i jest nadal pomoc Czytelnikom w zakupach sprzętu komputerowego. Stale aktualizowane „topteny” powinny Wam ułatwić decyzję przed wizytą w sklepie. Top 10 podzielone są na kategorie, np. monitory LCD, CRT, płyty główne Socket A, Socket 478, procesory itp. Ich głównym zadaniem jest pokazać Wam 10 najlepszych urządzeń w każdej kategorii. Posiłkując się informacjami zawartymi w Top 10, można szybko i łatwo sprawdzić, czy urządzenie, na które „mamy oko”, jest w ogóle warte zachodu. Jeżeli znajduje się ono na dalszej pozycji, to może warto zainwestować w produkt, który jest wyżej w rankingu?

Najbardziej wydajne i tanie

Listy Top 10 powstają po każdym teście porównawczym na podstawie otrzymanych wyników. Urządzenia są klasyfikowane w dwóch kategoriach: POWER i ECONO. W pierwszej z nich znajdują się produkty wyróżniające się największymi możliwościami i wydajnością. W kategorii ECONO umieszczone są te same urządzenia, co w POWER, tyle że posortowane według współczynnika opłacalności zakupu, czyli oceny ECONO. Powstaje ona w bardzo prosty sposób. Notę POWER dzielimy przez cenę urządzenia i tak uśredniamy, aby produkt o najlepszym stosunku możliwości do ceny miał ocenę 100.

Wespół w zespół

Top 10 po raz pierwszy pojawiły się na łamach CHIP-a w grudniu 1997 roku w dziale Poradnik kupującego. Jednocześnie powstały także rankingi internetowe, które nie ograniczają się tylko do 10 pierwszych miejsc, ale można w nich znaleźć wszystkie przetestowane urządzenia. Najpierw były to rankingi statyczne, ale po kilku miesiącach rozbudowaliśmy je o dodatkowe funkcje. Teraz można przeglądać parametry i wyniki testów urządzeń, a także sortować, porównywać oraz tworzyć własne rankingi, dopasowane do indywidualnych wymagań. Podobne zalety ma aplikacja Top 10 znajdująca się na płycie CD dołączanej do każdego numeru CHIP-a. Jej zaletą jest to, że działa tak samo dobrze jak rankingi zawarte na internetowych stronach CHIP-a i umożliwia uaktualnienie bazy danych przez Sieć.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.