Copy party

Gdy chcemy nagrać płytę CD, zwykle sięgamy po najpopularniejszy obecnie program Nero Burning ROM. Okazuje się jednak, że w niektórych zastosowaniach inne aplikacje są znacznie lepsze.

Nagrywanie płyt kompaktowych to dziś zajęcie powszechniejsze niż kopiowanie danych na dyskietki. Nic dziwnego – przecież napędy CD-R/RW stanowią już niemal standardowe wyposażenie nowoczesnego peceta! Możliwości sprzętowe to jednak nie wszystko – do nagrywania potrzebne jest zatem także odpowiednie oprogramowanie, którego funkcjonalność w dużej mierze zależy od przeznaczenia.

Zwykle odpowiedni program otrzymujemy w zestawie z nagrywarką. Obecnie najczęściej jest to uznany Nero Burning ROM 5.5. W związku z tym trudno się dziwić nikłemu zainteresowaniu klientów innymi „pudełkowymi” aplikacjami. Zwłaszcza że nierzadko kosztują one tyle, ile nowy napęd CD-R/RW z dołączonym produktem Aheada (patrz:

CHIP 2/2003, 28

). Z drugiej strony warto też zwrócić uwagę, że najprostsze płyty (CD-Data, CD-Audio) możemy nagrać również z poziomu Windows XP. Funkcjonalność pakietów do nagrywania jest jednak o niebo większa. Za ich pomocą nie tylko nagramy wszystkie podstawowe rodzaje płyt, lecz także przygotujemy materiał audio-wideo czy wydrukujemy okładkę płyty (patrz: $(LC63378:85)$).

Nawet najbardziej rozbudowane pakiety słabo sobie radzą ze skopiowaniem płyt zabezpieczonych. W tym celu musimy sięgnąć po programy do tzw. klonowania. Ich funkcjonalność jest również ściśle określona i nie można w nich np. stworzyć nowej kompilacji. Operują one zwykle na tzw. obrazach płyt i mają wbudowane specjalne mechanizmy umożliwiające złamanie zabezpieczeń (patrz: $(LC63382:88)$).

Szczególnym rodzajem „cedeków” są płyty z muzyką. Często naszym celem nie jest bowiem wykonanie kopii zapasowej, lecz np. utworzenie składanek do samochodowego odtwarzacza CD. Niekiedy wygodniej jest po prostu użyć specjalnego programu służącego do zgrywania ścieżek audio z krążka CD na dysk twardy, czyli ripowania (patrz: $(LC63390:92)$).

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.