Ultrapakowanie

Nagrywając na nośniku CD-R dane multimedialne takie jak pliki MP3 lub AVI bardzo łatwo możemy zapełnić każdy nagrywalny krążek. Prezentujemy wybrane metody, które umożliwiają nagranie na tym popularnym nośniku nawet o 100 MB więcej danych w stosunku do nominalnej pojemności.

Dane multimedialne, takie jak filmy czy muzyka, z definicji zapisywane są w postaci skompresowanej. Pomimo tego zazwyczaj zajmują na dysku twardym setki megabajtów. Dlatego też powszechnie stosowaną praktyką jest przegrywanie tego typu materiałów na znacznie tańszy nośnik, jakim są płyty CD-R. Niestety, pojemność nośnika jest ograniczona do około 700 MB (w przypadku najpopularniejszych obecnie krążków zapisywalnych).

Co możemy zrobić, gdy na przykład zgraliśmy przez kartę tunera TV relację z wycieczki w postaci pliku AVI i pomimo wszelkich starań jego wielkość przekracza pojemność nośnika? Jeśli mamy nieznacznie (o kilka megabajtów) więcej danych, niż miejsca na płycie, najprościej będzie zastosować popularną metodę „rozpychania” krążka, jaką jest tzw. overburning, czyli nadpalanie. Dodatkowym warunkiem skorzystania z możliwości zapisu płyty dłuższej niż standardowa jest konieczność włączenia trybu DAO (Disk At Once) podczas zapisu.

Co jednak zrobić, jeśli nasz film zajmuje nie kilka, ale kilkadziesiąt megabajtów więcej, niż jest dostępne na nośniku CD-R? Oczywiście możemy skorzystać z odpowiedniego narzędzia i podzielić plik na dwie płyty lub też użyć specjalnego nośnika – na przykład 99-minutowego (870 MB). Niestety, to ostatnie rozwiązanie wymaga, aby nagrywarka oraz czytnik obsługiwały takie niestandardowe krążki o dużych pojemnościach.

Na szczęście możemy się posłużyć jeszcze jednym trikiem. Otóż dane na płytach CD-R zapisywane są standardowo w tzw. trybie Mode 1. Charakteryzuje sie on tym, że dla zapewnienia integralności danych dodawane są do nich specjalne kody detekcji i korekcji ewentualnych błędów.

Warto pamiętać, że jest to dodatkowe zabezpieczenie, gdyż oprócz tego podczas zapisu stosowany jest algorytm CIRC z dwoma poziomami zabezpieczeń przed przekłamaniami (tzw. C1 i C2). Umożliwia on korekcję błędów dzięki nadmiarowości i odpowiednim rozproszeniu danych na nośniku. Ponadto trzeba wspomnieć, iż większość formatów multimedialnych – na przykład MPG, AVI czy MP3 – z definicji w dużym stopniu jest odporna na przekłamania. Dlatego też w teorii zapisanie tego typu materiałów bez dodatkowych informacji korygujących ewentualne błędy (gwarantowanych przez Mode 1) pozwoliłoby uzyskać więcej miejsca na nasze dane.

Rozwiązanie takie jest stosowane na przykład podczas nagrywania płyty w formacie Video-CD, która jest wypalana w trybie ISO Mode 2. Dzięki temu na płycie 700 MB (Mode 1) nagramy w formacie Video-CD plik formatu MPEG-1 o wielkości około 800 MB. Stosując odpowiednie narzędzia podobną metodę zapisu możemy wykorzystać do innych formatów multimedialnych.

Pojemności płyty w trybach Mode 1 i 2i
Rodzaj płyty74 min80 min90 min99 min
Mode 1650 MB700 MB790 MB870 MB
Mode 2738 MB795 MB896 MB987 MB

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.