Wprost do ustawień

Jak z poziomu własnej aplikacji uruchamiać systemowe narzędzia administracyjne? Należy odwołać się do odpowiednich plików z rozszerzeniem CPL.

Na pierwszy rzut oka zadanie nie wygląda wcale na skomplikowane – wystarczy tylko dowiedzieć się, jaki plik wykonywalny skojarzony jest z odpowiednim narzędziem dostępnym z Panelu sterowania. Otwórzmy zatem Panel sterowania i przeciągnijmy na przykład ikonkę programu konfigurującego mysz na Pulpit Windows. Pojawi się na nim nowy skrót. Zaznaczmy go i z menu kontekstowego wybierzmy opcję Właściwości .

Tutaj czeka nas rozczarowanie. W polu Element docelowy nie znajdziemy bowiem ścieżki dostępu do żadnego pliku wykonywalnego – tak jak byłoby to w przypadku jakiejkolwiek innej aplikacji. Zobaczymy za to napis „Mysz”. Naciskanie przycisku Znajdź element docelowy także nic nie da – gdy to zrobimy, otworzy się Panel sterowania.

Trochę inny skrót

Jakie zbiory są zatem odpowiedzialne za uruchamianie poszczególnych aplikacji zgromadzonych w Panelu sterowania? Otóż są to pliki z rozszerzeniem CPL. Musimy odwoływać się właśnie do nich, jeżeli zamierzamy bezpośrednio „dobrać się” do ustawień myszy, ekranu czy modemu albo na przykład systemowego narzędzia Dodaj/Usuń programy .

Rozwijamy menu Start i wydajemy polecenie Uruchom. W polu Otwórz wprowadzamy komendę C:\Windows undll32.exe shell32.dll, Control_RunDLL plik.cpl. Oczywiście w sytuacji, gdy katalogiem systemowym jest folder inny niż C: \Windows, zmieniamy ścieżkę do niego. Aby odwołać się do różnych narzędzi, musimy też zastąpić ciąg plik.cpl nazwą odpowiedniego zbioru. Kiedy będziemy pisali własną aplikację albo skrypt, możemy skorzystać właśnie z komendy rundll32.exe .

Co chcesz wywołać?

Zbiorów z rozszerzeniem CPL znajdziemy na dysku naprawdę sporo. Prezentowana niżej lista pokazuje, które z nich skojarzone są ze standardowymi narzędziami systemowymi:

appwiz.cpl

– Właściwości: Dodaj/Usuń programy;

desk.cpl

– Właściwości: Ekran;

main.cpl

– Właściwości: Mysz;

mmsys.cpl

– Właściwości: Multimedia;

sysdm.cpl

– Właściwości: System;

timedate.cpl

– Właściwości: Data/Godzina;

inetcpl.cpl

– Właściwości: Internet;

intl.cpl

– Właściwości: Ustawienia regionalne;

password.cpl

– Właściwości: Hasła;

joy.cpl

– Joystick;

findfast.cpl

– FindFast;

modem.cpl

– Zainstaluj nowy modem;

netcpl.cpl

– Sieć;

odbccp32.cpl

– ODBC Data Source Administrator.

Wymienione pliki udostępniane są przez system operacyjny. Niektóre aplikacje – na przykład QuickTime – zapisują na dysku własne zbiory CPL, z których też możemy korzystać.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.