Akustyczna (nie)rzeczywistość

Dźwięk przestrzenny zyskuje coraz większą popularność i trafia w gusta coraz szerszego grona odbiorców. Producenci sprzętu nie pozostają bierni i wypuszczają na rynek coraz to nowsze zestawy głośnikowe 5.1. Jak wśród tego natłoku wybrać pozycję godną uwagi?

Kino domowe na bazie peceta staje się ostatnio coraz bardziej popularne głównie ze względów ekonomicznych. Jeżeli jesteśmy posiadaczami monitora większych rozmiarów, to za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy się pokusić o przekształcenie naszego peceta w całkiem przyzwoity sprzęt do oglądania filmów. Niebagatelne są też komfort i jakość dźwięku, jaką dzięki temu możemy uzyskać w grach komputerowych. Na rynku pojawia się coraz więcej zestawów głośnikowych, często jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Odstawiając na bok audiofilów, spróbujmy przyjrzeć się urządzeniom mogącym zadowolić gust przeciętnego fana dźwięku przestrzennego pod względem jakościowym i cenowym. W tym celu wzięliśmy pod lupę sześć zestawów głośnikowych 5.1 z przedziału cenowego od 500 do 1000 zł.

Brzmienie ciśnienia

Bardzo ważnym czynnikiem, którym należy się kierować przy wyborze głośników, jest rozmiar pomieszczenia, gdzie będą rozstawione. Jeżeli chcemy ustawić źródła dźwięku w dalszej odległości od siebie, będziemy potrzebować układu o większej mocy muzycznej i wyposażonego w długie kable. Ciekawą propozycją będzie tutaj komplet Teac Power Max, który w teście wypadł bardzo dobrze. Zarówno podczas oglądania filmów, jak i grania głośność można było podkręcić do znacznego poziomu, a dźwięk pozostawał czysty i bez słyszalnych zniekształceń. Także subwoofer wyróżniał się przyjemnym, niedudniącym basem. Należy również zwrócić uwagę na estetyczne wykonanie, które zwiększa satysfakcję z posiadania i używania zestawu. Jedynymi zauważalnymi minusami są brak pilota oraz sterowania poszczególnymi głośnikami (dostępna jest tylko regulacja poziomu basu).

Tracer Magnum 2
Ocena subiektywna: 3
Całkowita moc zestawu: 200 W
Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 kHz
Gwarancja: 24 miesiące
przyzwoitej jakości subwoofer i głośnik centralny
pilot
estetyczne wykonanie
predefiniowane ustawienia muzyczne
wysoka cena
Cena: 1000 zł
www.megabajt.com | www.tracer.pl
MT Tornada 5.1 MT341
Ocena subiektywna: 2
Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 kHz
Gwarancja: 24 miesiące
kolumny rozkręcane na trzy części
dobrej jakości subwoofer
pilot
dobra jakość dźwięku przy małej głośności
przejściówka powodująca plątaninę kabli
Cena: 600 zł
www.media-tech.pl
Yamada U-max 525
Ocena subiektywna: 3
Całkowita moc zestawu: 120 W
Moc subwoofera: 30 W
Moc głośników satelit./centralnego: 18 W/18 W
Pasmo przenoszenia: 28 Hz-20 kHz
Gwarancja: 12 miesięcy
przyzwoita jakość dźwięku satelitów
dobre brzmienie subwoofera
estetyczne wykonanie
niewielki maksymalny poziom głośności subwoofera
konieczność zastosowania przejściówek do PC
Cena: 700 zł
www.interes.com.pl
* – podaliśmy dane udostępniane przez producenta

Gdy ciasno

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli dysponujemy ograniczoną przestrzenią i głośniki zamierzamy ustawić w niewielkiej odległości od komputera. Wtedy sprawą priorytetową będzie jakość dźwięku przy mniejszych poziomach głośności.

Z myślą o tych użytkownikach zostały zaprojektowane zestawy Jazz Speakers J9938B i Tornada 5.1 MT341. Stosunkowo niewielka moc układów nie predysponuje ich do zastosowania w dużych pomieszczeniach. W przypadku J9938B daje się to zaobserwować szczególnie w stosunku do subwoofera, który po zwiększeniu wzmocnienia zaczyna charczeć. Jeżeli natomiast nie będziemy za bardzo forsować zestawu, to zapewni on nam dobrej jakości dźwięk. Dzięki odseparowaniu regulacji poziomu głośności poszczególnych głośników tył jest wyraźnie słyszalny, co sprawia, że możemy odczuć bardzo dobry dźwięk surround i znaleźć się naprawdę w sercu akcji dziejącej się na ekranie monitora. Na niekorzyść należy jednak zaliczyć kłopotliwą instalację, gdyż trzeba się zaopatrzyć w nowe kable lub przejściówki, dzięki którym połączymy zestaw z komputerem. Dzieje się tak dlatego, iż niektóre z testowanych zestawów zostały zaprojektowane z myślą o podłączaniu ich do zestawów kina domowego lub konsoli Sony PlayStation. W przypadku kompletu Tornada instalacja przebiega bezproblemowo, lecz producent zdecydował się na dziwne rozwiązanie, polegające na zastosowaniu specjalnych przejściówek, które zwiększają i tak już sporą plątaninę kabli. Jakość dźwięku satelitów nie jest już tak dobra jak w J9938B, lecz można ją zaakceptować. Na wyróżnienie natomiast zasługuje subwoofer, którego brzmienie jest bardzo przyjemne i czyste. Ciekawostką jest możliwość rozkręcenia kolumn satelitarnych na trzy części i ustawienia wedle własnego upodobania. Oba modele wyposażono także w pilota.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.