Hollywood na małym krążku

Wykonywanie kopii zapasowej filmowej płyty DVD

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zadanie jest dość proste i nie powinno nastręczać żadnych trudności. Mamy płytę z filmem, czysty krążek DVD i oprogramowanie do nagrywania, więc przygotowanie kopii bezpieczeństwa nie jest problemem.

Niestety, rzeczywistość wcale nie wygląda tak różowo. Przede wszystkim z powodu stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń antypirackich proste kopiowanie płyt jest niemożliwe. Poza tym, nawet jeśli poradzimy sobie z zabezpieczeniami, wcale nie mamy pewności, że materiał zapisany na krążku DVD uda nam się „upakować” na czystej płycie. Dzieje się tak ze względu na to, że większość płyt DVD jest dwuwarstwowa i mieści się na nich prawie dwukrotnie więcej danych niż na czystym nośniku.

Na domiar złego płyta DVD ma złożoną strukturę. Składają się na nią nie tylko pliki zawierające obraz i dźwięk, lecz również specjalne elementy, dzięki którym możemy sterować odtwarzaniem filmu. „Właściwe” zbiory filmowe są zapisywane jako obiekty wideo (Video Objects – VOB), natomiast elementy sterujące systemem menu i znaczniki rozdziałów zapamiętywane są w postaci plików IFO.

Jakby tych wszystkich kłopotów było mało, to jeszcze okazuje się, że nie każdy program do nagrywania krążków potrafi tworzyć płyty odczytywane przez stacjonarne odtwarzacze DVD.

Nie załamujmy jednak rąk – z niniejszego artykułu dowiemy się, w jaki sposób radzić sobie z podobnymi przeszkodami. W tekście zajmiemy się też metodami transkodowania danych wideo i przedstawimy sposób sporządzania filmowych płyt DVD. Lista czynności do wykonania nie jest długa.

Dziewięć kroków

Aby sporządzić kopię bezpieczeństwa filmowej płyty DVD, musimy najpierw przenieść na dysk twardy zapisane na krążku pliki wideo. Później będziemy mogli je już wygodnie przetwarzać.

Od razu natkniemy się na pierwszą rafę. Większość filmowych płyt DVD ma pojemność 8,5 GB, podczas gdy na czystych nośnikach znajduje się oznaczenie 4,7 GB. (Uwaga: jeden gigabajt liczymy tutaj jako potęgę liczby 10). Jednym z problemów występujących podczas kopiowania jest zatem wielkość filmu. W najgorszym przypadku grozi nam konwersja pliku wideo za pomocą specjalnego oprogramowania. W pierwszej kolejności powinniśmy więc sprawdzić rozmiar oryginalnej płyty. W zależności od jej wielkości wybieramy jedną z dwóch opisanych niżej metod postępowania:

  • Całkowity rozmiar płyty DVD jest mniejszy niż 4,7 GB: mamy szczęście! Możemy wykonać kopię „jeden do jednego”. Po przeczytaniu wprowadzenia (punkty 1-4) przechodzimy do rozdziałów poświęconych nagrywaniu (punkty 8 i 9).
  • Rozmiar plików przekracza 4,7 GB: ripujemy pliki zgodnie z opisem w punktach 1-3. Następnie usuwamy poszczególne ścieżki dźwiękowe, system menu i dodatki. Jeśli objętość plików jest teraz mniejsza niż 4,7 GB, przystępujemy do nagrywania (punkt 8 i 9). Jeżeli jednak ciągle nie mieścimy się w dopuszczalnej granicy, transkodujemy strumień wideo (punkt 7).

Do kopiowania potrzebny jest jedynie SmartRipper. Rozpakowujemy aplikację do wybranego katalogu, umieszczamy płytę DVD w napędzie i uruchamiamy program.

Potrzebne narzędzia
SmartRipper 2.41 – aplikacja do ripowania danych z płyt DVD
DVD2one 1.13 lub nowszy – narzędzie do transkodowania obrazu
IfoEdit 0.95 – program służący do usunięcia zbędnych ścieżek z płyty DVD