Osiem cudów

Test kart graficznych Hercules 3D Prophet All-In-Wonder Radeon 9000 Pro i HIS All-In-Wonder Radeon 9700 Pro

Nazwa All-In-Wonder jest synonimem grupy kart graficznych o rozbudowanych możliwościach multimedialnych, mających wspólną cechę: procesor opracowany przez kanadyjską korporację ATI. Wraz z kolejnymi generacjami chipsetów powstających w laboratoriach ATI funkcje oferowane przez „All-In-Wondery” wydają się niezmienione. Tak samo jak w starszych modelach, tak i w najnowszych AIW 9000 Pro i AIW 9700 Pro na karcie znajduje się zainstalowany tuner telewizyjny oraz komplet wyjść wizyjnych. Takie połączenie daje nabywcy wersji All-In-Wonder szereg możliwości. Karta może bowiem pełnić, poza standardowymi zadaniami związanymi z generowaniem obrazu 2D lub 3D, funkcję telewizora, dekodera teletekstu, odtwarzacza DVD oraz magnetowidu cyfrowego, współpracującego z licznymi formatami wideo, włączając w to MPEG-1 i MPEG-2. Zaskoczeniem nie jest już dołączany do zestawów pilot zdalnego sterowania, komunikujący się z komputerem drogą radiową, a nie w podczerwieni. Pilot zapewnia kontrolę parametrów pracy oprogramowania ATI Multimedia Center, a przy tym może emulować zwykłą myszkę – chociaż na dłuższą metę jest to mało wygodne. Jako jeszcze jeden plus należy potraktować obecne na jednym z rozgałęźników złącze S/PDIF, po którym można wyprowadzić cyfrowy dźwięk AC3/DTS z programowego odtwarzacza DVD do zewnętrznego amplitunera. Jest to właściwość szczególnie cenna dla użytkowników kart dźwiękowych pozbawionych podobnego złącza.

Dostarczone urządzenia miały identyczne wyposażenie, a różniły je procesory zainstalowane na karcie (Radeon 9000 Pro i Radeon 9700 Pro) oraz wielkość pamięci (odpowiednio 64 MB i 128 MB). Pewną ciekawostką jest fakt, że ani jeden, ani drugi All-In-Wonder nie odpowiadał dokładnie pod względem wydajności innym urządzeniom w swojej klasie. Produkt firmy Hercules z procesorem Radeon 9000 Pro był minimalnie – ale zawsze – szybszy od „zwykłych” kart graficznych z takim chipsetem. Z kolei w przypadku karty HIS z Radeonem 9700 Pro zaobserwowałem dokładnie odwrotną tendencję. Model ten, mimo identycznego taktowania chipsetu i pamięci, był wolniejszy o kilka ramek od podstawowej wersji Radeona 9700 Pro.

Hercules 3D Prophet All-In-Wonder Radeon 9000 Pro
Ocena ogólna (POWER): 55
Opłacalność (ECONO): 37
Układ graficzny (taktowanie): ATI Radeon 9000 Pro (275 MHz)
Pamięć (taktowanie): 64 MB DDR (550 MHz)
Magistrala: AGP 4x
Wyjścia: DVI (+ przejściówka VGA), cinch, S-Video, audio (minijack), S/PDIF
Wejścia: antenowe, cinch, S-Video, audio L+R (2 x cinch)
Gwarancja: 24 miesiące
bogate wyposażenie
wbudowany tuner TV
wydajność nieco wyższa od innych kart z tym układem
wysoka cena
nieco niska wydajność w nowych grach 3D
Cena: 1200 zł
www.hercules.com | www.veracomp.pl
HIS All-In-Wonder Radeon 9700 Pro
Układ graficzny (taktowanie): ATI Radeon 9700 Pro (325 MHz)
Pamięć (taktowanie): 128 MB DDR (620 MHz)
Magistrala: AGP 8x
Wyjścia: DVI (przejściówka VGA), cinch, S-Video, audio (minijack), S/PDIF
Wejścia: antenowe, cinch, S-Video, audio L+R (2x cinch)
Gwarancja: 36 miesięcy
bogate wyposażenie
wbudowany tuner TV
wysoka wydajność w grafice 3D
bardzo wysoka cena
wydajność nieco niższa niż innych kart z tym układem
Cena: 2200 zł
www.hightech.com.hk | www.pronox.com

Seria All-In-Wonder oferuje możliwości znacznie większe, niż potrzebuje użytkownik kupujący przede wszystkim kartę graficzną. Dlatego ewentualny wybór karty klasy AIW powinien być dokonany rozważnie. Urządzenia te są istotnie droższe od ich odpowiedników, pozbawionych funkcji multimedialnych. W rzeczywistości to właśnie cena jest chyba jedyną słabą stroną kart All-In-Wonder.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News