Świecące bity

Pamięci holograficzne

O konieczności używania wymiennych nośników o coraz większej pojemności nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Czego byśmy wszak nie robili z płytami CD-ROM oraz DVD-ROM, to i tak, wcześniej czy później, okażą się one zbyt małe. A gdyby dało się zmieścić wszystkie nasze programy, gry i filmy DVD na jednym krążku?

Pomoże nam światło

Obecnie najpojemniejsze dwustronne, dwuwarstowe płyty DVD są w stanie zmieścić ok. 17 gigabajtów informacji. Opracowane niedawno krążki Blu-ray umożliwiają zapisanie 27 lub 50 gigabajtów danych. Niestety, jest to wciąż mniej, niż możemy pomieścić na jednym dysku twardym! Czy zatem jesteśmy skazani na wizję półki uginającej się pod ciężarem zgromadzonych na niej setek nośników informacji? Otóż nie – z pomocą przychodzi nam holografia.

Wspomniana technika pozwala na zapis i odczyt trójwymiarowych informacji (np. przestrzennych obrazów przedmiotów), zarejestrowanych przez światło lasera na kliszy fotograficznej. Powstałe zdjęcie, nazywane hologramem, nie wygląda tak jak klasyczna fotografia – oglądając ją, zobaczymy tylko szereg jasnych i ciemnych prążków, nazywanych prążkami interferencyjnymi. Jeśli jednak oświetlimy hologram laserem, to odtworzony zostanie w całości przestrzenny obraz zarejestrowanego obiektu (patrz:

CHIP 6/2000, 116

).

Oczywiście, zamiast przedmiotu można sfotografować matrycę ciemnych oraz jasnych punktów, które będą optycznymi odpowiednikami zer i jedynek. Jeżeli następnie setki takich hologramów zarejestrujemy na jednym krążku, mamy wówczas do czynienia z holograficznym nośnikiem danych HMD (Holographic Media Disk). Niezależne prace nad tą technologią prowadzą trzy amerykańskie firmy – Aprilis, InPhase oraz Polight Technologies.

Wszystkie trzy korporacje opracowały własne rozwiązania, bazujące na 12-centymetrowych krążkach (średnica płyt CD/DVD) pokrytych specjalną światłoczułą substancją, mogącą rejestrować obraz fotograficzny o dużej rozdzielczości. Konstrukcja firmy InPhase umożliwia zapisanie 100 GB danych. Nieco większą pojemnością charakteryzują się płyty korporacji Aprilis – krążek jest w stanie zgromadzić od 60 do 200 gigabajtów danych. Największą pojemnością nośnika HMD może się zaś pochwalić firma Polight Technologies – jej produkt mieści aż 500 GB informacji! Teoretyczna pojemność płyty HMD wynosi 1 TB (terabajt). Jak się szacuje, krążki takie będą dostępne już w 2005 roku. Wówczas ruszy też produkcja holograficznych nagrywarek HMD. Czy te ogromne pojemności okażą się wystarczające – zobaczymy.

Reklama