Bezpieczniej, wygodniej

Najnowszy serwer Microsoftu oferuje wiele udogodnień, na które czekali użytkownicy i administratorzy sieci bazujących na Windows NT/2000.

Wciąż istnieje wiele sieci bazujących na Windows NT 4.0. Ich użytkownicy do niedawna zastanawiali się nad migracją do Windows 2000. Teraz mają nowy dylemat, ponieważ na rynku jest już Windows 2003 Server. System ten jest dostępny w czterech odmianach: Web, Standard, Enterprise i DataCenter Edition. Dwie z nich, czyli Standard i Enterprise, zostały spolonizowane.

Producent systemu już od dawna obiecywał, że najważniejszym celem stawianym przed projektantami i programistami Windows 2003 jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Zmiany nie ograniczyły się zatem tylko do konstrukcji systemu, ale dotyczą również domyślnego poziomu bezpieczeństwa, określanego podczas instalacji systemu. Administratorzy Windows 2000 Server narzekali, że jednym z najważniejszych mankamentów tego systemu są domyślnie instalowane usługi, uprawnienia bądź programy, które po pierwsze, nie są niezbędne, a po drugie, stanowią potencjalne zagrożenie. Obecnie serwer IIS nie jest instalowany domyślnie, a np. podstawowa konfiguracja przeglądarki internetowej nie pozwala na w pełni swobodne przeglądanie stron WWW. Wyświetlanie zdjęć czy też uruchamianie aplikacji Javy możliwe będzie dopiero po zmianie standardowych ustawień.

Windows 2003 Server
Wymagania (Standard Edition): 128 MB RAM, procesor 133 MHz, 1,5 GB miejsca na dysku
+ łatwość zarządzania
+ duża skalowalność (maks. do 32 procesorów i 128 GB RAM dla DataCenter Edition)
– brak możliwości uruchomienia Exchange 2000
– brak możliwości usuwania obiektów ze schematu Active Directory
Cena (z VAT): 5120 zł
www.microsoft.com

Nowy system oferuje prostszą konfigurację serwera, co z pewnością ucieszy administratorów. Oprócz rozbudowanych kreatorów edycja 2003 Server zawiera kilkaset narzędzi do konfiguracji serwera z poziomu linii poleceń bądź też za pomocą skryptów. Wprowadzono nowy sposób zarządzania funkcjonalnością serwera, bazujący na tzw. rolach, czyli typowych funkcjach, jakie ma on pełnić. W obecnym wydaniu może być to nie tylko serwer wydruku, plików, DHCP czy też DNS, ale również poczty lub multimediów. Administrator wybiera odpowiednie role, a jeden z dostępnych kreatorów krok po kroku pomaga w konfiguracji.

Wśród interesujących nowości warto wymienić serwer POP3. Dzięki niemu oraz występującemu w IIS serwerowi SMTP Windows 2003 może pełnić rolę serwera pocztowego. Ze względu na swoje możliwości nie jest on oczywiście konkurencją dla Exchange’a, ale spełnia swoje podstawowe zadanie, jakim jest wymiana poczty, i – co ważne – oparty jest całkowicie na narzędziach dostępnych w systemie operacyjnym.

Największą metamorfozę przeszedł Internet Information Services (IIS). Jest on zupełnie inaczej zaprojektowany niż wcześniejsze wersje. Administratorzy mogą łatwo przenosić informacje dotyczące konfiguracji serwera między komputerami i zdalnie nim zarządzać. A wszystko to dzięki metabazie zapisywanej w formacie XML. Przed błędnie działającymi aplikacjami i witrynami zabezpiecza tryb izolacji procesu roboczego, który chroni jądro usług IIS. Wśród nowych elementów Windows Server 2003 warto wymienić serwer wydruku, który oferuje obecnie niemal 4000 sterowników drukarek.

Wszyscy dotychczasowi użytkownicy poprzednich edycji tego systemu powinni się poważnie zastanowić nad jego uaktualnieniem. Wprowadzone zmiany wyglądają zachęcająco.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.