Cyfrowym okiem

Test aparatów cyfrowych firm HP i Yakumo

Tradycyjne aparaty fotograficzne z powodzeniem są wypierane przez ich cyfrowe odpowiedniki. Co roku ma miejsce kilkanaście premier nowych „cyfraków” różnych producentów. Co więcej, firmy poszerzają swoją ofertę dotyczącą „cyfraków”, ograniczając jednocześnie produkcję aparatów tradycyjnych.

HP Photosmart 935
Ocena ogólna (POWER) 97
Opłacalność (ECONO) 65
Matryca: 5,3 megapiskela
Format zdjęć: maks. 2608×1952
Ogniskowa odp. aparatowi 35 mm: 37-111 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 3,0x/7,0x
Jasność obiektywu: f2,6/f4,6
Migawka: 1/2000-15 s
Czułość ISO: 50-400
Nośnik danych: SD/MMC (32 MB w zestawie)
Złącza: USB 2.0 (TV i audio w stacji dokującej)
Gwarancja: 12 miesięcy
+ bardzo dobra jakość zdjęć
+ złącze USB 2.0
– stosunkowo wysoka cena
Cena (z VAT): 2500 zł (2805 zł ze stacją)
www.hp.pl
Yakumo Mega Image 37
Ocena ogólna (POWER) 81
Opłacalność (ECONO) 100
Matryca: 3,2 megapiskela
Format zdjęć: maks. 2088×1550
Ogniskowa odp. aparatowi 35 mm: 35-105 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 3,0x/4,0x
Jasność obiektywu: f2,8/f4,8
Migawka: 1/1000-1/2 s
Czułość ISO: 100-200
Nośnik danych: SD/MMC (16 MB wbudowane)
Złącza: USB 2.0
Gwarancja: 24 miesiące
niska cena
złącze USB 2.0
brak zoomu w trybie makro
Cena (z VAT): 1140 zł
www.ixpert.pl

Firma HP zaprezentowała nowy, kompaktowy aparat cyfrowy – Photosmart 935. Ciekawostką jest tutaj przetwornik CCD. Mogłoby się wydawać, że pięciomegapikselowe matryce światłoczułe są domeną bardziej zaawansowanych aparatów, przeznaczonych dla profesjonalistów. Tymczasem Photosmart 935 wyposażony jest właśnie w taki przetwornik CCD, współpracujący z niezłej jakości obiektywem firmy Pentax, zapewniającym trzykrotny zoom optyczny. Aparat umożliwia dość swobodną regulację większości parametrów ekspozycji w szerokim zakresie. Inne ciekawe właściwości to np. zdjęcia czarno-białe i w sepii, korekta ostrości, nasycenia oraz kontrastu rejestrowanego obrazu.

W aparacie HP Photosmart 935 zastosowano prostą w obsłudze technologię HP Instant Share, dzięki której użytkownik może w łatwy sposób wysłać pamiątkowe zdjęcie prosto z aparatu do drukarki lub jako załącznik poczty elektronicznej. Funkcjonalność aparatu można w łatwy sposób rozszerzyć za pomocą opcjonalnej stacji dokującej. Pozwala ona między innymi sterować aparatem za pomocą specjalnego pilota. Ponadto umożliwia oglądanie zdjęć na ekranie telewizora.

Słabsze parametry ma Yakumo Mega Image 37. Dla użytkowników, którzy mieli już styczność z „cyfrakami” tej firmy, miłym zaskoczeniem będzie niezłej jakości ekran LCD. W odróżnieniu od modeli 35 czy też 45 sprawdzenie poprawności ustawienia ostrości nie jest już takie trudne. Innowacją w stosunku do poprzednich modeli jest również dołączony akumulator o pojemności 860 mAh zamiast standardowych ogniw typu AA. Takie rozwiązanie nieco ogranicza funkcjonalność urządzenia, ponieważ w razie wyczerpania się energii musimy mieć pod ręką ładowarkę i dostęp do sieci energetycznej.

Oba testowane aparaty komunikują się z komputerem poprzez łącze USB 2.0. Dzięki temu „przepchnięcie” nawet sporej liczby stosunkowo dużych plików z zapisanymi obrazami nie nadweręża cierpliwości użytkownika.

Pod względem jakości zdjęć znacznie lepszy okazał się HP Photosmart 935. Nawet niewielkie fotografowane obiekty są ostre i wyraźne. Ponadto, w odróżnieniu od aparatu Yakumo, zdjęcia słabo oświetlonych scen są znacznie bardziej jasne. Niestety, w wypadku obu urządzeń można zauważyć niewielki szum na fotografiach. Różnice te nie występują, gdy zdjęcie jest robione w świetle dziennym. Niezaprzeczalnym atutem aparatu Yakumo jest natomiast jego niewielka cena – niemal dwukrotnie niższa niż w wypadku urządzenia HP.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News