EPIA M10000

EPIA M10000 to kolejna już płyta typu "all in one" firmy VIA Technologies. W odniesieniu do modelu EPIA M9000 zmianie uległy praktycznie tylko parametry wlutowanego w płytę procesora.

EPIA M10000 to kolejna już płyta typu „all in one” firmy VIA Technologies. W odniesieniu do modelu EPIA M9000 zmianie uległy praktycznie tylko parametry wlutowanego w płytę procesora. Z pozoru może się więc wydawać, że szybszy o zaledwie 66 MHz, jednogigahercowy CPU tylko nieznacznie podniesie wydajność całej platformy. Nic bardziej mylnego! Nowy model jest bowiem pierwszym, w którym stosowane dotychczas jądro procesora (Ezra) zastąpiono zupełnie nowym o oznaczeniu kodowym Nehemiah. W rezultacie wyniki testów (zarówno syntetycznych, jak i w aplikacjach multimedialnych) osiągane przez model EPIA M10000 są średnio o 30-40% wyższe w odniesieniu do analogicznych, „wypracowanych” przez poprzednika.

EPIA M10000
Chipset: VIA CLE266
Pamięć obsługiwana/maks. w jednym module: 1024/1024 MB
Liczba złączy PCI/ISA/AGP: 1/0/0
Zintegrowane komponenty: układ graficzny, dźwiękowy, adapter sieciowy, kontrolery: FireWire, USB 2.0, UltraATA/133
Zintegrowany procesor: VIA C3 1000 MHz
Gwarancja: 36 miesięcy
+ duża liczba zintegrowanych komponentów (procesor, karta graficzna, układ dźwiękowy i sieciowy)
+ niska cena zestawu
– ograniczone możliwości rozbudowy (1 złącze PCI)
Cena: 670 zł
www.via.com.tw | www.interes.com.pl

Niestety, nieco gorsze osiągi będą towarzyszyły grom pracującym w złożonych środowiskach trójwymiarowych. W praktyce płynną animacją będziemy cieszyć się tylko w rozdzielczości 800×600 pikseli lub niższej. Wąskim gardłem jest bowiem w tym wypadku zintegrowany z płytą układ graficzny, który pozostał niezmieniony w stosunku do modelu poprzedniego.

EPIA M10000 jest niemal kompletną, tanią jednostką centralną, która idealnie nadaje się zarówno do zastosowań biurowych, jak i wszystkich innych niewymagających dużej mocy chipsetu graficznego. Poważnym mankamentem mogą być w jej przypadku bardzo ograniczone możliwości rozbudowy (jedno złącze PCI), choć fakt ten w pewnym stopniu rekompensuje szereg zintegrowanych z płytą interfejsów.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.