Niespodzianki Billa

Nowe Okna to nowe problemy. I to niekoniecznie z powodu niedbałości programistów - po prostu trzeba się "przestawić". Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu artykułowi będzie to trochę prostsze.

Jak świat (komputerów) światem, „nowe” zawsze niosło ze sobą masę rozterek, konsternacji i niepewności. Nie inaczej jest w przypadku wprowadzenia na rynek Windows XP, które spotkało się zarówno z entuzjazmem fanów systemów z Redmond, jak i – zaraz potem – z utyskiwaniem tych użytkowników Okien 98/2000, którzy nie potrafili odnaleźć się w nowym, kolorowym światku XP. Do tego wystarczy dodać tradycyjne już nowe błędy, popełnione przez programistów i projektantów – i mamy pełen obraz sytuacji „na froncie”.

Niniejszy tekst nie pretenduje do miana kompendium wiedzy użytkownika Windows – jest na to zbyt krótki. Staraliśmy się za to wyłuskać z naszej redakcyjnej korespondencji, własnych doświadczeń oraz licznych grup i forów dyskusyjnych te problemy, które najbardziej doskwierają osobom korzystającym z XP. Oto rozwiązania najciekawszych – naszym zdaniem – z nich.

1. Usuwanie błędnych aktualizacji Windows

O regularny upgrade Windows powinien dbać każdy użytkownik tego systemu. Mechanizm Windows Update nie jest jednak idealny – czasem np. zdarza się, że komputer przerywa aktualizację w trakcie tego procesu – na skutek chociażby kłopotów z połączeniem sieciowym. Nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że system uznaje czasem częściowo pobrane pliki za poprawnie zainstalowane.

Aby pomimo tego zaaplikować wszelkie dostępne poprawki, należy usunąć wszystkie pliki z katalogów C:\WUTEMP i C:\PROGRAM FILES\WINDOWSUPDATE. Jeśli chcemy to zrobić, posługując się Eksploratorem Windows, należy wcześniej wyłączyć opcję Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane) na karcie Widok okna Opcje folderów (opcja Narzędzia | Opcje folderów okna Eksploratora).

2. Blokowanie okienek reklamowych

W Internecie można znaleźć sporo, nawet darmowych, narzędzi do blokowania „wyskakujących okienek” (pop-upów). Opcję taką oferuje też wiele osobistych zapór ogniowych (personal firewalls). Czasem jednak lepsze i szybsze efekty można osiągnąć, korzystając z mechanizmów systemowych – a dokładnie z nieudokumentowanego pliku hosts.

Komputer, pobierając na żądanie przeglądarki stronę WWW, odwołuje się wcześ-niej do serwera DNS w celu ustalenia adresu serwera (a dokładniej w celu przekształcenia adresu domenowego w rodzaju www.chip.pl na numer IP – np. 62.87.136.4). Istnieje jednak inna metoda – Windows może skorzystać z tablicy adresów we wspomnianym pliku hosts. Zbiór ten, zawierający pary adres IP – nazwa hosta, znajdziemy w podkatalogu \SYSTEM32\DRIVERS\ETC. System najpierw przegląda zawartość pliku hosts, a dopiero potem – gdy nie znajdzie tam szukanego adresu – sięga po pomoc DNS-a. Opisywany zbiór nadaje się więc idealnie do przyspieszenia wyszukiwania często używanych adresów.

Sztuczka, którą zastosujemy, polega na wykorzystaniu faktu, iż adres przekierowany do numeru IP 127.0.0.1 (czyli naszego komputera) trafi do „czarnej dziury”. Możemy więc dodać do pliku hosts wpisy typu:

127.0.0.1 *.reklamy.xx

Gwiazdka w adresie domenowym zapewni nam ignorowanie wszystkich subdomen (np. dobre.reklamy.xx).

3. Samorozpakowujące się archiwa

Większość użytkowników Windows, chcących utworzyć archiwum plików, sięga po WinZipa czy WinRAR-a. Niewiele osób wie, że XP oferuje własne narzędzie do kompresji – IExpress 2.0. Służy ono do pakowania/rozpakowywania archiwów CAB, jednak w krytycznych sytuacjach można z jego pomocą utworzyć samorozpakowujący się plik, który otworzy każdy użytkownik Windows.

Aby użyć IExpressa, należy skorzystać z polecenia Start | Uruchom, wpisać iexpress i kliknąć OK. Spowoduje to otwarcie kreatora, który przeprowadzi nas krok po kroku przez proces archiwizowania plików. Aplikacja przydaje się również, gdy chcemy coś wydobyć z „instalki” jakiegoś programu (np. Windows) spakowanej do postaci pliku CAB. Używając IExpressa, można też utworzyć prostą wersję instalacyjną jakiejś aplikacji – po rozpakowaniu będzie wtedy uruchamiany wskazany program.

UWAGA!
Wiele z prezentowanych tu porad dotyczy modyfikacji Rejestru systemowego. Operacja ta może, głównie ze względu na trudne do przewidzenia błędy użytkownika, doprowadzić do poważnego uszkodzenia systemu operacyjnego. Dlatego też przed użyciem edytora Rejestru warto wykonać kopię systemowej bazy danych – na przykład używając programu Kopia zapasowa, który można znaleźć w menu Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.