Nowe rozdanie

Kupując komputer, przeważnie myślimy również o jego przyszłej rozbudowie. Niestety, już wkrótce po raz kolejny okaże się, że do starego peceta nie da się włożyć nowych komponentów

Jak będzie wyglądał komputer za dwa, trzy lata? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto choć raz rozbudowywał swój sprzęt. Wszak od kompatybilności starych komponentów z nowymi produktami zależy sukces modernizacji naszego wysłużonego peceta. Warto zatem wiedzieć, jakie niespodzianki w najbliższej przyszłości szykują dla nas producenci sprzętu komputerowego. Trzeba przyznać, że zmian w pecetach będzie naprawdę dużo.

Po pierwsze – integracja

W sprzedawanych obecnie płytach głównych wbudowanych jest coraz więcej podzespołów. Integracja poszła już tak daleko, że trudno sobie dzisiaj wyobrazić urządzenie bez „przytwierdzonego” dźwiękowego kodeka AC ’97 lub zaawansowanej karty muzycznej zintegrowanej z chipsetem (np. nForce2). Jeszcze nie tak dawno kontroler dysków twardych był także oddzielną kartą. Obecnie wiele płyt głównych ma wbudowany kontroler Serial ATA RAID, kartę sieciową czy złącza FireWire. Coraz lepiej sprzedają się też konstrukcje ze zintegrowanym układem graficznym. Firma nVidia zapowiedziała serię chipsetów nForce wyposażonych w akcelerator GeForce FX 5200, a nawet FX 5600!

Dla użytkownika komputerów integracja podzespołów na płycie głównej niesie ze sobą kilka konsekwencji. Przede wszystkim pecet będzie znacznie tańszy i mniejszy. Płyty główne z serii EPIA Mini-ITX, będące niemal kompletnym komputerem (z urządzeniem zintegrowany jest procesor i większość kluczowych podzespołów), które są produkowane przez tajwańską firmę VIA, mają rozmiar zaledwie 17x17x3,5 cm! Oczywiście, taki zintegrowany pecet jest bardzo mało elastyczny w rozbudowie. Jakikolwiek upgrade wymaga wymiany… całego komputera.

PCI i AGP do lamusa!

We współczesnych pecetach wąskim gardłem dla przepływu danych, wpływającym w znacznym stopniu na wydajność całego komputera, okazują się nie tyle szybkość procesora czy karty graficznej, co różnego rodzaju magistrale i interfejsy komunikacyjne. Proces ich zamiany na nowe, szybsze wersje już się rozpoczął. Wystarczy wspomnieć o pojawieniu się złącza USB 2.0 czy dysków twardych i kontrolerów zgodnych ze specyfikacją Serial ATA (patrz:

CHIP 6/2003, s. 74

).

Niedługo pod nóż pójdą szyna PCI oraz port AGP. Znana jeszcze do niedawna pod roboczą nazwą 3GIO i kryptonimem Arapahoe szeregowa magistrala PCI Express ma bowiem usunąć problemy komunikacyjne, wynikające ze zbyt małej przepustowości (132 MB/s) liczącego już sobie 10 lat standardu PCI. Niejako przy okazji zastąpiony zostanie również mało elastyczny port AGP, którego odmiana 8x (specyfikacja 3.0) jest jego ostatnią, końcową wersją.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.