Outpost Firewall Pro 2.0

Z Sieci korzysta coraz więcej osób, a każda z nich powinna mieć świadomość czyhających na internautę zagrożeń. Przed wieloma przykrymi niespodziankami obroni nas dobra zapora ogniowa – taka jak testowany Outpost Firewall PRo 2.0.

Prywatność i bezpieczeństwo internetowe zyskują na znaczeniu. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wciąż rosnącą liczbę zagrożeń, czyhających na użytkowników globalnej Sieci. Trudno byłoby oczekiwać, że potrzebom internautów nie będzie towarzyszyła odpowiednia oferta firm produkujących oprogramowanie – i rzeczywiście, wszelkiego rodzaju narzędzi zabezpieczających nas przed złośliwością włamywaczy i twórców wirusów istnieje już całkiem sporo. Jednym z takich programów jest Outpost Firewall Pro 2.0.

Aplikacja zapewnia rozwiązanie wielu problemów użytkowników Internetu, łączy bowiem w sobie kilka różnych narzędzi. Znajdziemy wśród nich nie tylko osobistą zaporę ogniową, ale i skaner załączników poczty elektronicznej (zabezpieczenie przed popularnymi ostatnio „robakami” internetowymi), filtr treści („elektroniczna niania”, wykrywająca niepożądane z różnych względów treści w przeglądanych stronach WWW), moduł blokujący okienka reklamowe i banery (zarówno na podstawie adresów serwerów czy charakterystycznych konstrukcji HTML-owych, jak i wymiarów obrazków) oraz kilka innych, przydatnych funkcji.

Outpost Firewall Pro 2.0
Wymagania: Windows 98/Me/NT/2000/XP, 20 MB na dysku
+ elastyczność konfiguracji
+ doskonały moduł zapory ogniowej
+ sprawne wykrywanie zainstalowanych aplikacji sieciowych
Cena: 39,95 USD (54,95 USD w pakiecie z Tauscan)
outpost.agnitum.com

Niektóre z wymienionych modułów (np. blokujący reklamy) zostały zaimplementowane w postaci wtyczek (plug-ins) do aplikacji. Twórcy Outpost Firewalla szczycą się bowiem tym, że ich produkt jest pierwszą osobistą zaporą ogniową o otwartej architekturze. Każdy może ze strony Agnitum pobrać SDK (Software Development Kit), zawierające szczegółową dokumentację, i napisać własną wtyczkę. Z możliwości tej skorzystało kilku programistów – i w ten sposób powstały np. plug-iny do blokowania aplikacji typu spyware czy rejestrowania wszystkich zapytań HTTP wysyłanych przez nasz komputer.

Outpost Firewall Pro 2.0 oferuje wygodną i – w przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych produktów – bardzo szybką oraz w miarę skutecznie działającą funkcję tworzenia listy zainstalowanych aplikacji, którym należy zezwalać na łączenie z Siecią (takich jak przeglądarka WWW, program pocztowy, niektóre funkcje systemowe itd.). Samą zaporę ogniową wzbogacono w aktualnej wersji programu firewallem typu statefull (analizującym całe sesje TCP/IP – w odróżnieniu od tzw. filtru pakietów, analizującego jedynie pojedyncze pakiety), co znacznie podnosi oferowany przez aplikację poziom bezpieczeństwa. Pozostałe ważne nowości to ochrona systemu podczas jego uruchamiania, kontrola poszczególnych komponentów (np. bibliotek) każdej uruchamianej aplikacji czy wspomniany już mechanizm blokowania reklam. Obsługiwane są nowe funkcje Windows XP, takie jak szybkie przełączanie użytkowników. OF automatyzuje również zabezpieczenie łącza dzielonego z użyciem technologii NAT.

Program generuje zestaw raportów ze swojej działalności oraz aktualnego stanu komputera – mowa tu o liście aktywnych sesji TCP/IP, otwartych portów, zablokowanych połączeń itd. Agnitum proponuje korzystanie z zapory ogniowej w połączeniu z wykrywaczem koni trojańskich Tauscan 1.6 (można go kupić za korzystną cenę w pakiecie z Outpost Firewallem).

Obsługa programu jest prosta, a jednocześnie oferuje on wiele opcji cennych dla bardziej dociekliwych użytkowników – pozwala szczegółowo skonfigurować poszczególne składniki pakietu, dodać nowe moduły itd. Outpost Firewall można więc zaklasyfikować do narzędzi pośrednich pomiędzy prostymi zaporami ogniowymi typu „zainstaluj i zapomnij” a profesjonalnymi, serwerowymi firewallami. Osobom, które nie chcą kupować komercyjnej wersji programu, polecałbym użycie zapory ogniowej innego producenta – edycja Free Outposta jest bowiem pozbawiona większości przydatnych funkcji wersji Pro.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.