Prototyp idealny

Najnowszy cyfrowy aparat fotograficzny firmy HP z pewnością zrewolucjonizuje rynek. Urządzenie wyglądem przypomina bowiem cyfraki z wyższych półek. I tak z pewnością powinien być postrzegany, bo wykorzystane w nim innowacyjne rozwiązania i technologie na pewno dadzą wiele do myślenia.

HP Photosmart 945 – bo tak będzie się nazywał – wejdzie do sprzedaży we wrześniu, a jego cena wyniesie najprawdopodobniej ok. 3000 zł. Choć to sporo, jego możliwości pokazują, że cena nie jest wygórowana.

Podobnie jak w porzedniku – hp 850 – obiektyw dysponuje 8-krotnym powiększeniem (odpowiednik obiektywu 37-300 w tradycyjnej fotografii). Tym razem HP postawiło jednak na optykę firmy Pentax. Jasność obiektywu pozostała przy tym na niezmienionym poziomie i wynosi obecnie f2,8/f3,1. Zmianie uległa natomiast elektronika przetwarzająca zdjęcia i wykorzystywana przez nią wbudowana pamięć – jej pojemność wzrosła do 64 MB. Dzięki temu urządzenie może zapisać do 6 zdjęć w trybie poklatkowym wykonywanych jedno po drugim lub do 120 sekund sekwencji wideo z prędkością 15 kl./s.

Rys. 2.
Ośmiokrotne optyczne powiększenie w połączeniu z siedmiokrotnym cyfrowym dają łącznie 56 powiększenie.

Kolejna zmiana to wprowadzenie możliwości ręcznego ustawiania ostrości w pełnym zakresie ogniskowych – czyli od trybu makro, aż do nieskończoności. Tak jak w modelu 850, specjalny czujnik automatycznie wyłącza wyświetlacz LCD gdy zaczynamy korzystać z wizjera. Mało tego, jeśli wykonamy zdjęcie w pozycji pionowej, to bez względu na to, w którą stronę obrócimy aparat, podczas zapisu zdjęcia na kartę zostanie ono automatycznie obrócone tak, aby po ściągnięciu go do komputera nie trzeba było już tego robić. Funkcja ta przydaje się również wówczas, gdy po podłączeniu aparatu do telewizora za pomocą wyjścia TV chcemy wyświetlić prezentację slajdów.

Rys. 3.
Czujnik umieszczony tuż pod wizjerem automatycznie wyłącza wyświetlacz LCD gdy zaczynamy korzystać z wizjera.

Podobnie jak w poprzedniku zdjęcia możemy wykonywać tylko w dwóch rozdzielczościach: 1296×976 punktów (1 MP) oraz 2608×1952 (5 MP), przy czym w każdej z nich do dyspozycji mamy trzy stopnie kompresji. Na standardowo dołączonej do aparatu karcie SD o pojemności 32 MB zapisać możemy zatem od 11 do 98 zdjęć. Dla każdego z nich możemy nagrać również komentarz audio oraz uzyskać informację o ustawieniach w jakich zostało ono wykonane – czas naświetlania, przysłona, powiększenie oraz rozmiar w kilobajtach, rozdzielczość i tryb kompresji.


Zestaw automatycznych programów ma w zasadzie tylko trzy tryby – portret, krajobraz i ruch – jednak dodatkowo otrzymujemy dwa półautomatyczne – przysłony i czasu. Wydawać by się zatem mogło, że brakuje co najmniej trybu zdjęć nocnych. Te jednak HP rozwiązało po swojemu. Wbudowana lampa błyskowa ma ustawienie trybu nocnego, zaś w słabych warunkach oświetleniowych możemy skorzystać z AF illuminatora ułatwiającego ustawienie ostrości.


Zupełną nowością jest natomiast Digital flash, czyli „cyfrowy flash”, który dla odmiany nie ma nic wspólnego z samą lampą. Nowa technologia wykorzystana została po raz pierwszy właśnie w modelu 945. Wykorzystuje ona teorię RETINEX (percepcji kolorów i całej sceny zbliżoną do ludzkiego zmysłu wzroku), dzięki której na fotografiach scen charakteryzujących się dużymi kontrastami – np. jasne niebo i znacznie ciemniejsze podłoże – wszystkie elementy są czytelne. Niebo pozostaje bez zmian, zaś to co niedoświetlone, zostanie rozjaśnione przez algorytmy zaszyte w elektronice aparatu.


Rys. 4.
Na wykonane zdjęcie (po lewej), nakładana jest specjalna maska (w środku) dzięki czemu zapisana na karcie fotografia (po prawej) zachowuje wszystkie szczegóły.


Rys. 5.
A tak wygląda to w praktyce. Zdjęcie pierwsze (po lewej) wykonane zostało z wyłączoną funkcją Digital Flash, zaś drugie (po prawej) po jej włączeniu. Różnicę widać gołym okiem.

Jakby tego było mało dodatkowy algorytm nazwany Preferred Picture Reproduction (PPR) tworzy indywidualną krzywą przejść tonalnych podczas konwersji zdjęcia z 12-bitowego przetwornika na 8-bitową przestrzeń kolorów aparatu. Dzięki temu zarówno ciemne jak i jasne obszary nie tracą niesionych ze sobą informacji.


Nowa optyka pozwoliła wyeliminować również efekt winietowania, czyli ciemniejszych obszarów oraz przebarwień (przesunięcia kolorów) – obie wady widoczne są najczęściej na obrzeżach zdjęć, szczególnie zaś rogach. Algorytm dzięki któremu udało się pozbyć niepożądanych efektów zdefiniowany został dla każdego przybliżenia i stopnia otwarcia przysłony.


Rys. 6.
Zdjęcie wykonane przez elektronikę (na górze po lewej) zapisane jest z 12- bitowym kodowaniem. Standardowe algorytmy konwersji do 8-bitowego formatu JPEG, w skrajnych przypadkach przyczyniają się do utraty (zlania) jasnych lub ciemnych obszarów zdjęcia (na górze po prawej i na dole po lewej). Po konwersji algorytmem PPR zdjęcie zapisane na karcie wygląda jak wykonane pierowtnie przez matrycę (na dole po prawej).

Jedną z ostatnich innowacji jest zaawansowany tryb ustawiania balansu bieli. Nowy algorytm firmy HP – Color by Correlation – tworzy wykres koloru czerwonego i niebieskiego w stosunku do zielonego i porównuje go z jednym z piętnastu zapisanych w pamięci wzorców. Na tej podstawie dobiera odpowiednie ustawienia, które w praktyce, niemal w każdym oświetleniu działają bezbłędnie! Jeśli ktoś jednak nie ufa automatom do wyboru mam jeszcze cztery tryby zdefiniowane fabrycznie oraz tryb ręczny.


Rys. 7.
Balans bieli – do wyboru cztery zdefiniowane tryby bądź zaawansowany tryb manualny (po lewej). Do każdej opcji menu znajdziemy ponadto szczegółowe wyjaśnienie jej działania (po prawej)

No tak, tylko kto to wszystko spamięta… Gruba dokumentacja opisująca wszystkie wspomniane możliwości i wynikające z nich zalety dla wielu może okazać się nużącą lekturą. Ale okazuje się, że i na to znalazł się sposób. Każda z pozycji menu, oprócz tego, że samą nazwą opisuje do czego służy, opatrzona została krótkim, jednozdaniowym wytłumaczeniem jej przeznaczenia. Mało tego, do każdej opcji dodana została również sekcja pomocy, po wybraniu której użytkownik prostym językiem w kilkunastu zdaniach otrzymuje szczegółowe informacje na jej temat. Jeśli zatem za pół roku zapomnimy co przeczytaliśmy w dokumentacji, niezbędne informacje można będzie znaleźć bezpośrednio na wyświetlaczu aparatu. Jestem pewien, że takie podejście, w połączeniu z intuicyjnym menu i prostym systemem sterowania szybko znajdzie przychylność wielu użytkowników.

Rys. 8.
HP Photosmart 945 – obudowie i rozmieszczeniu przycisków trudno cokolwiek zarzucić.

HP Photosmart 945
Matryca: 5,3 megapiksela
Format zdjęć: 1296×976 lub 2608×1952
Ogniskowa odp. aparatowi 35 mm: 37-300 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 8x/7x
Jasność obiektywu: f2,8/f3,1
Migawka: 1/2000-16 s
Czułość ISO: 100/200/400
Nośnik danych: SD/MMC (32 MB w zestawie)
Złącza: USB 2.0, TV

Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 3 000 PLN