Sieciowi plotkarze

Pogawędki sieciowe to ostatnio jedno z częstszych zastosowań Internetu. Warto więc tak skonfigurować komunikator, aby rozmowy były czystą przyjemnością.

Każdy lubi sobie czasem pogadać ze znajomymi. Globalna Sieć daje pod tym względem nieograniczone możliwości – od poczty elektronicznej, poprzez wszelkiego rodzaju czaty, aż po… no właśnie, komunikatory internetowe. Zostały one stworzone specjalnie po to, abyśmy mogli w każdej chwili poplotkować z przyjaciółmi, którzy akurat siedzą przy klawiaturach swoich komputerów – niezależnie od tego, w jakim zakątku świata właśnie przebywają.

Jedyną przeszkodą na drodze do wcielenia w życie tego pięknego pomysłu może być mnogość powszechnie używanych komunikatorów – nawet w naszym kraju popularnych jest kilka sieci (ICQ, Gadu-Gadu, Jabber, Tlen itd.). Na szczęście niektóre komunikatory doskonale sobie radzą z pracą w kilku sieciach.

Chociaż obsługa ICQ czy Gadu-Gadu nie jest trudna, początkującym użytkownikom komunikatorów zdarzają się różnego rodzaju kłopotliwe sytuacje. Często też okazuje się, że nawet po dłuższym czasie korzystania z programów wspomnianego typu nie znamy ich wszystkich możliwości. Niniejszy artykuł wskazuje niektóre sposoby uprzyjemnienia i ułatwienia codziennych pogaduszek.

1 ICQ Pro

Obrona przed spamem

Reklamowe „śmieci” docierają do nas nie tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale również ICQ. Jeśli mamy dosyć natarczywych komunikatów reklamowych, możemy zablokować ich odbieranie, odpowiednio ustawiając nasz program kliencki.

W tym celu używamy polecenia Main | Security & Privacy Permissions. W wyświetlonym okienku dialogowym klikamy opcję Spam Control w grupie Permissions. Możemy teraz zaznaczyć parametry

Accept messages only from users on my Contact List

(akceptowanie komunikatów tylko od osób znajdujących się na naszej liście kontaktów),

Do not accept World Wide Pager Messages

(nie odbieraj komunikatów WWPager) oraz

Do not accept Multi Recipient Messages from:

(blokowanie komunikatów wysyłanych do wielu użytkowników jednocześnie). Z listy rozwijalnej obok tej ostatniej opcji wybieramy pozycję Users not on my Contact List. Warto również zaznaczyć pole z krzyżykiem na czerwonym tle przy opcji

Send Web Page Address (URL)

(czyli wyłączyć tę funkcję) na karcie Communications. Na koniec klikamy przycisk OK .

2 ICQ Pro

Wyłączanie historii rozmów

Historia sieciowych pogawędek często się przydaje, są jednak sytuacje, w których nie chcemy się chwalić przed przypadkowymi użytkownikami naszego peceta przebiegiem wcześniejszych rozmów. Możemy w prosty sposób wyłączyć logowanie pogawędek.

Klikamy prawym przyciskiem myszki dany kontakt i z menu podręcznego wybieramy opcję Message History | View Messages History. W wyświetlonym okienku zaznaczamy opcję Do Not Log Event History. Możemy też zaznaczyć zakładkę Message Dialog i kliknąć przycisk Delete All – skasujemy w ten sposób zapisane dotychczas rozmowy.

3 ICQ Pro

„Skórki” dla komunikatora

O tym, że ICQ pozwala na użycie własnego tła bitmapowego, wyświetlanego w obszarze listy kontaktów, wie większość użytkowników tego komunikatora. Odpowiednie zestawy obrazków pobieramy z Sieci i wskazujemy w okienku ustawień (Main | Preferences) na karcie Contact list | Design. Okazuje się jednak, że możemy zastosować dodatkowe środki upiększające nasz komunikator, oferowane na przykład przez darmowy program ICQ Plus.

Aplikację można pobrać ze strony www.icqplus.org lub skopiować z płyty CD dołączonej do aktualnego CHIP-a (patrz: ramka „Więcej informacji”). Po zainstalowaniu narzędzia w menu Main ICQ pojawi się nowa opcja – Plus. Jej kliknięcie spowoduje wyświetlenie okna dialogowego, które umożliwi łatwą zmianę „skórki”, obowiązującej dla wszystkich okienek komunikatora. Możemy też pobrać dodatkowe kompozycje ze strony producenta programu (opcja More Skins).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.