Cyfrowy strzał Sony

Test aparatu cyfrowego Sony Cyber-shot DSC-P52

Aparat Sony DSC-P52 jest kontynuacją linii „cyfraków” oznaczonych symbolem DSC-P51 (patrz: $(LC25542:Uśmiech proszę!)$). W porównaniu z poprzednikiem w DSC-P52 zwiększono rozdzielczość matrycy z 2,1 do 3,2 miliona punktów, poprawiono funkcję umożliwiającą kręcenie krótkich filmów wideo i dodano nowe programy tematyczne. Wśród nich pojawiły się dwie nowe funkcje automatyzujące wykonywanie zdjęć w scenerii zimowej (Snow) i letniej (Beach). Podniesiono także z 12 do 14 bitów rozdzielczość przetwornika DXP (Digital Extended Processor), co zapweniło większą skalę jaskrawości i kolorów na rejestrowanych zdjęciach. Aparat wykonuje fotografie w formacie 4:3, ale w jednym z trybów – 2048×1360 – w proporcjach 3:2. Wbudowana lampa błyskowa (istnieje możliwość włączenia funkcji redukcji czerwonych oczu) działa na odległość do 3,3 metra.

DSC-P52 może nagrywać krótkie filmy o rozdzielczości dwa razy większej niż DSC-P51. Po włączeniu trybu MPEG Movie VX aparat jest w stanie zarejestrować ujęcia wideo w rodzielczości 640×480 pikseli z szybkością 16 klatek na sekundę. Co więcej, długość nagrywanych filmów jest ograniczona jedynie pojemnością zainstalowanej w urządzeniu pamięci. Opisywany aparat jest także jednym z pierwszych „cyfraków” wyposażonych w złącze USB 2.0. Podczas testu prędkość transmisji zdjęć do komputera osiągnęła maksymalną wartość 830 KB/s.

Sony Cyber-shot DSC-P52
Ocena ogólna (POWER): 91
Opłacalność (ECONO): 90
Matryca: 3,2 megapiksela
Format zdjęć: maks. 2048×1536 pikseli
Ogniskowa odpowiadająca aparatowi 35 mm:41-82 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 2,0x/3,2x
Jasność obiektywu: f/3,8
Migawka: 1/1000-2 s
Czułość ISO: 100-400
Nośnik danych: Memory Stick, Memory Stick Pro (karta MS 16 MB w zestawie)
Wyświetlacz: 1,6″, 61 tys. punktów
Złącza: USB 2.0, TV i audio
Gwarancja: 12 miesięcy
+ akumulatory i ładowarka w zestawie
+ złącze USB 2.0
+ dobry tryb makro
– tylko dwukrotny zoom optyczny
Cena: 1600 zł
www.sony.com
www.sony.com.pl

Jakość zdjęć z DSC-P52 jest dobra, jednak zdecydowanie najlepsze ujęcia uzyskuje się w pogodny, słoneczny dzień. Na zdjęciach wykonywanych w zamkniętych i ciemnych pomieszczeniach, nawet z włączoną lampą błyskową, można zauważyć niewielki szum, szczególnie dobrze widoczny na słabo oświetlonych płaszczyznach lub przedmiotach.

Podsumowując, Sony DSC-P52 to solidny kompaktowy aparat cyfrowy, przeznaczony dla początkującego użytkownika uczącego się fotografii. Cena urządzenia nie jest wygórowana. W zestawie oprócz aparatu znajduje się komplet akumulatorów o pojemności 2100 mAh wraz z ładowarką. Jedynym czynnikiem podrażającym koszty eksploatacyjne jest wysoka cena pamięci Memory Stick i Memory Stick Pro. Większość osób na pewno będzie chciała zakupić moduł o większej pojemności niż ten, który jest na wyposażeniu aparatu (zaledwie 16 MB), ponieważ mieści się na nim jedynie kilkanaście zdjęć w największej rozdzielczości. Niestety, aparat nie akceptuje alternatywnych nośników.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News