Cyfrowy strzał Sony

Produkcją coraz popularniejszych aparatów cyfrowych zajmują się nie tylko znane firmy fotograficzne, jak Canon czy Nikon, ale coraz częściej także wielcy potentaci rynku elektroniki użytkowej. Tak właśnie stało się w przypadku kompaktowego modelu Sony Cyber-shot DSC-P52

Aparat Sony DSC-P52 jest kontynuacją linii „cyfraków” oznaczonych symbolem DSC-P51 (patrz: $(LC25542:Uśmiech proszę!)$). W porównaniu z poprzednikiem w DSC-P52 zwiększono rozdzielczość matrycy z 2,1 do 3,2 miliona punktów, poprawiono funkcję umożliwiającą kręcenie krótkich filmów wideo i dodano nowe programy tematyczne. Wśród nich pojawiły się dwie nowe funkcje automatyzujące wykonywanie zdjęć w scenerii zimowej (Snow) i letniej (Beach). Podniesiono także z 12 do 14 bitów rozdzielczość przetwornika DXP (Digital Extended Processor), co zapweniło większą skalę jaskrawości i kolorów na rejestrowanych zdjęciach. Aparat wykonuje fotografie w formacie 4:3, ale w jednym z trybów – 2048×1360 – w proporcjach 3:2. Wbudowana lampa błyskowa (istnieje możliwość włączenia funkcji redukcji czerwonych oczu) działa na odległość do 3,3 metra.

DSC-P52 może nagrywać krótkie filmy o rozdzielczości dwa razy większej niż DSC-P51. Po włączeniu trybu MPEG Movie VX aparat jest w stanie zarejestrować ujęcia wideo w rodzielczości 640×480 pikseli z szybkością 16 klatek na sekundę. Co więcej, długość nagrywanych filmów jest ograniczona jedynie pojemnością zainstalowanej w urządzeniu pamięci. Opisywany aparat jest także jednym z pierwszych „cyfraków” wyposażonych w złącze USB 2.0. Podczas testu prędkość transmisji zdjęć do komputera osiągnęła maksymalną wartość 830 KB/s.

Sony Cyber-shot DSC-P52
Ocena ogólna (POWER): 91
Opłacalność (ECONO): 90
Matryca: 3,2 megapiksela
Format zdjęć: maks. 2048×1536 pikseli
Ogniskowa odpowiadająca aparatowi 35 mm:41-82 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 2,0x/3,2x
Jasność obiektywu: f/3,8
Migawka: 1/1000-2 s
Czułość ISO: 100-400
Nośnik danych: Memory Stick, Memory Stick Pro (karta MS 16 MB w zestawie)
Wyświetlacz: 1,6″, 61 tys. punktów
Złącza: USB 2.0, TV i audio
Gwarancja: 12 miesięcy
+ akumulatory i ładowarka w zestawie
+ złącze USB 2.0
+ dobry tryb makro
– tylko dwukrotny zoom optyczny
Cena: 1600 zł
www.sony.com
www.sony.com.pl

Jakość zdjęć z DSC-P52 jest dobra, jednak zdecydowanie najlepsze ujęcia uzyskuje się w pogodny, słoneczny dzień. Na zdjęciach wykonywanych w zamkniętych i ciemnych pomieszczeniach, nawet z włączoną lampą błyskową, można zauważyć niewielki szum, szczególnie dobrze widoczny na słabo oświetlonych płaszczyznach lub przedmiotach.

Podsumowując, Sony DSC-P52 to solidny kompaktowy aparat cyfrowy, przeznaczony dla początkującego użytkownika uczącego się fotografii. Cena urządzenia nie jest wygórowana. W zestawie oprócz aparatu znajduje się komplet akumulatorów o pojemności 2100 mAh wraz z ładowarką. Jedynym czynnikiem podrażającym koszty eksploatacyjne jest wysoka cena pamięci Memory Stick i Memory Stick Pro. Większość osób na pewno będzie chciała zakupić moduł o większej pojemności niż ten, który jest na wyposażeniu aparatu (zaledwie 16 MB), ponieważ mieści się na nim jedynie kilkanaście zdjęć w największej rozdzielczości. Niestety, aparat nie akceptuje alternatywnych nośników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.