Monitor z rurek

Motorola opracowała technologię budowy monitorów z rurek węglowych o średnicy jednego nanometra. Mimo niewielkich rozmiarów tworzywa będzie z niego można konstruować wyświetlacze o przekątnej ponad 50 cali

Motorola Labs – oddział badawczy koncernu Motorola – zakończył prace nad technologią nanorurek węglowych. Średnica takich struktur, które złożone są z atomów węgla, nie przekracza nanometra (jednej miliardowej części metra). Właściwości tych struktur można w znacznym stopniu kształtować. Pozwala to zarówno na zbudowanie "węglowych" wyświetlaczy, jak i np. ultraminiaturowych tranzystorów, biosensorów czy ogniw paliwowych. Nanorurki można w trakcie procesu produkcyjnego łączyć ze szkłem i tradycyjnymi tranzystorami, dzięki czemu staną się one podstawą konstrukcji płaskich wyświetlaczy.

     

Najbardziej obiecującą perspektywą jest możliwość wykorzystania struktur węglowych do produkcji ekranów o dużych średnicach. Najistotniejszą cechą nanorurek, które otwierają drogę do masowego wytwarzania takich urządzeń, jest opracowana przez Motorolę technologia kontroli długości i średnicy poszczególnych nanostruktur. Pozwoli to zapewne zminimalizować procent wybrakowanych produktów, a tym samym obniżyć ich cenę końcową.

Technika budowania z nanorurek ekranu, nazywana "wyświetlaniem nanoemisyjnym" (nano emissive display – NED), umożliwi w niedalekiej przyszłości wyprodukowanie tanich, wielkoformatowych ekranów, przewyższających parametrami jakości obrazu wyświetlacze plazmowe i LCD. Minimalna przekątna takich urządzeń to 50 cali, a ich grubość nie przekroczy 3 cm. W ten sposób można by również konstruować olbrzymie wyświetlacze, takie jak używane np. na stadionach. Motorola opracowała ponadto metodę precyzyjnego umieszczania "nanowęgli" na podłożu, dzięki czemu zbudowane w ten sposób wyświetlacze będę prezentowały bardzo wyrazisty, kontrastowy obraz o czystych barwach.

     

Obecnie prowadzone są rozmowy z producentami sprzętu z Europy i Azji, którzy mogliby wykorzystać opracowaną technologię. Minie jeszcze trochę czasu, nim "nanorurkowe" wyświetlacze pojawią się na naszych ścianach. Jeśli więc właśnie zamierzałeś kupić nowy monitor, to, niestety, na razie musisz wybierać spośród tradycyjnych modeli CRT i LCD. Ale być może za kilka lat będziesz wpatrywał się w zawieszony na ścianie węgiel…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.