Motorola z polskim patentem

Index Finger Control - patent bydgoskiej grupy badawczej ATELAB w telefonach Motoroli

Kolejną innowacją, po Chameleonie autorstwa bydgoskiej ATELAB Research Group (patrz:

CHIP 8/2003, s. 12

), jest nowy mechanizm obsługi telefonu komórkowego. Propozycja obsługi aparatu za pomocą palca wskazującego (ang. Index Finger Control) powstała wskutek dwuletnich badań nad ergonomią. Obserwacje użytkowników telefonów komórkowych pokazały, że najczęściej przytrzymują oni przy uchu telefon komórkowy palcem wskazującym. Celowe wydaje się więc umieszczenie z tyłu aparatu (w miejscu, gdzie przeważnie styka się on z palcem wskazującym) grupy przycisków, które można by obsługiwać bez odrywania telefonu od ucha.

Za pomocą IFC da się na przykład w wygodny sposób regulować poziom głośności podczas prowadzenia konwersacji. Co więcej, w przypadku programowalnych przycisków użytkownik będzie mógł dysponować kolejnymi funkcjami, takimi jak nagrywanie i wyciszanie rozmów.

Grupa badawcza opracowała kilka wersji interfejsu Index Finger Control. Niektóre rozwiązania składają się z przycisków, rolerów i przycisków wielopozycyjnych. Za ich pomocą będzie można przewijać menu czy uzyskać szybki dostęp do spisu telefonów etc. Podczas projektowania nie ominięto również palmtopów i smartfonów, w których zastosowanie IFC wydatnie zwiększy ergonomię tych urządzeń.

We współpracy z Motorolą grupa ATELAB opracowała prototyp składanego telefonu komórkowego wyposażonego w dwa przyciski obsługiwane palcem wskazującym. Być może polskie rozwiązanie znajdzie się w seryjnych produktach amerykańskiego koncernu.

info: www.atelab.com

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.