Numerów ci u nas dostatek

Przez lata TP SA nie miała realnej konkurencji na rynku wdzwanianego dostępu do Internetu. Od niedawna sytuacja zaczęła się poprawiać. A ma być jeszcze lepiej

Ogólnopolski numer dostępowy TP SA zinternetyzował Polskę, chociaż zaraz po jego uruchomieniu narzekano, że drogo, że trudno nawiązać połączenie, że mały transfer. Usługi i oferta „narodowego operatora” poprawiły się bardzo w ostatnich latach, ale byłyby jeszcze lepsze, gdyby miał on realną konkurencję. TP SA ma kilkanaście razy więcej klientów niż wszyscy alternatywni operatorzy razem wzięci. Jeżeli więc chcą oni konkurować na ogólnopolskim rynku dostawców usług internetowych, muszą mieć dostęp do abonentów TP SA.

Monopol przełamany?

Pierwszy umowę z „operatorem narodowym” podpisał Energis Polska, dzięki czemu we współpracy z Onetem uruchomił jesienią 2002 r. „niezależny dostęp do Internetu” pod nazwą OnetKonekt. Na potencjalnych użytkowników czekała jednak niemiła niespodzianka. Co prawda użytkownik, korzystając z numeru Onetu, mógł mieć satysfakcję, że nie daje zarobić – łagodnie mówiąc – niezbyt lubianej Telekomunikacji Polskiej, ale plan taryfikacyjny usługi Energisu nie różnił się od cennika TP SA. Było to – niestety – warunkiem porozumienia z „operatorem dominującym”. Namacalną korzyścią był dostęp do płatnych usług i treści w portalu Onet.

Bardzo podobnie działają kolejni partnerzy Energisu, m.in. MediaOne (TlenDostęp) czy P.S.I.-net (NumerNet). Usługi różnią się nazwą i dodatkową ofertą dla internautów, odpowiadającymi możliwościom i profilowi usługodawców. Znajdziemy wśród nich 100–megabajtowe konto pocztowe, liczniki połączeń internetowych, modne ostatnio antydialery, a także dostęp do płatnych stref serwisów i portali internetowych. „Wartości dodanej” namnożyło zwłaszcza P.S.I.-net, które tworzy własną sieć poddystrybutorów numeru dostępowego. Ponad 20 serwisów zamierza zaoferować za jego pośrednictwem swoją zawartość.

W końcu taniej…

Wobec takiej obfitości inny model świadczenia usług wybrał Niezależny Operator Międzystrefowy. W przeciwieństwie do Energisu NOM świadczy usługi dostępowe pod własną marką. Operator stawia jednak nie na „usługi dodane”, ale na – uwaga! – niższe ceny połączeń. Niższe przynajmniej w niektórych planach taryfikacyjnych. Drugi wyróżnik oferty NOM to sekundowe naliczanie impulsów, które TP SA stosuje tylko dla dostępu pakietowego.

Oferta NOM jest do 10% tańsza. Konkurencyjna wobec TP SA taryfa obejmuje całą dobę dnia roboczego oraz godziny nocne (18.00-8.00) dni wolnych od pracy. W weekendy i święta natomiast, w godzinach 8.00-18.00, 6 minut surfowania przez numer dostępowy NOM kosztuje 42 grosze (w tym 7% VAT), podczas gdy przez TP SA 31 groszy. Łatwo policzyć, że w tym planie taryfowym 1 godzina połączenia w NOM jest o 37% droższa niż w TP SA. Z drugiej jednak strony „operator dominujący” każe sobie zapłacić co najmniej 31 groszy brutto (za 6 min), podczas gdy NOM naliczy opłatę 1 grosza netto po 9 sekundach połączenia. W przypadku krótkich połączeń do – 4,35 min – lub niestabilnej pracy modemu oferta NOM jest więc korzystniejsza także w tym planie taryfowym.

Jak widać, nie ma oferty jednoznacznie najtańszej. Wybór operatora podyktują w tej sytuacji indywidualne nawyki każdego internauty. Niektórzy rozważą zapewne korzystanie z różnych numerów dostępowych w zależności od obowiązujących o danej porze planów taryfikacyjnych różnych operatorów. Chociaż usługi NOM wymagają podpisania umowy, to cennik na szczęście nie przewiduje stałych opłat abonamentowych, bez żalu można więc korzystać z różnych numerów. Korzyścią dodatkową (choć nie związaną z Internetem) jest możliwość jednoczesnego podpisania umowy na korzystanie z łączy NOM-u przy innych usługach telekomunikacyjnych (m.in. rozmowach międzystrefowych (prefiks 1044).

Z NOM-em najwygodniej jest zawrzeć umowę poprzez formularz na stronie WWW lub infolinię, ale w tej sytuacji aktywacja wydłuży się o czas potrzebny na wymianę papierowej korespondencji drogą pocztową. Szybsze będzie osobiste zawarcie umowy w którymś z punktów sprzedaży NOM.

Wartości dodane dla użytkowników numerów dostępowych
UsługaWartości dodane
OnetKonekt program dostępowy, wideoczat, program lojalnościowy (minuty połączenia = nagrody), serwisy informacyjne i rozrywkowe (TVN 24, WIEM, seriale TVN, gry i konkursy), skrzynka pocztowa (20 MB pojemności, przesyłki do 5 MB), rabat na komercyjne konto pocztowe, strona WWW (13 MB pojemności, transfer 3 GB/miesiąc)
TlenDostępprogram dostępowy
NumerNet* skrzynka pocztowa (100 MB), strona WWW (20 MB, FTP), serwisy rozrywkowe (gry, randki, dowcipy)
Netia 2 godziny połączenia gratis, trzy skrzynki pocztowe, gadżety do telefonów komórkowych (50% rabatu), licznik połączeń, archiwum BBC
TP SA (pakiety) identyfikator do szyfrowania poczty, skrzynka pocztowa (10 MB), serwisy rozrywkowe w portalu WP (gry, erotyka, czaty)
*P.S.I.-net zawarł ponad 20 umów na wykorzystanie NumerNetu przez partnerskie serwisy, m.in. Gry-Online, Dziennik Internautów, Heyo, Gery, BiznesNet. Partnerzy, poza usługami NumerNetu, proponują dodatkowe treści i usługi własnych serwisów (archiwa wiadomości, serwery FTP, zamknięte fora dyskusyjne, serwisy rozrywkowe itp.).
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.