„Superradek” za pół ceny

Jak, nie płacąc ani złotówki, zamienić Radeona 9500 na 9700? Wystarczy tylko pobrać z Internetu odpowiednie oprogramowanie i specjalną wersję sterowników

Wielu użytkowników, a zapewne większość graczy często rozważa zakup nowej, wydajniejszej karty graficznej. A co powiecie na podwojenie możliwości Waszej karty (za darmo!) lub kupno nowej za połowę ceny? Okazuje się, że jest to realne, a co ważniejsze – nie wymaga dużego nakładu ani czasu, ani środków.

Kilka miesięcy temu dość głośno mówiło się o sposobach przerobienia niektórych kart graficznych, bazujących na układzie ATI Radeon 9500 ze 128 MB pamięci DDR, na model Radeon 9700, a nawet 9700 Pro. Okazało się bowiem, że układ 9500, który teoretycznie wyposażony jest w cztery potoki renderujące i w rzeczywistości zawiera dodatkowe cztery nieaktywne potoki. Nowe pojawiające się w sklepach karty mają też nie 128- ale 256-bitową magistralę pamięci. Jest to zatem tak naprawdę Radeon 9700, w którym pewne funkcje zostały po prostu wyłączone – na szczęście proces ten jest odwracalny. Po dodatkowym podkręceniu rdzenia graficznego oraz częstotliwości taktowania pamięci ze stosunkowo taniego układu Radeon 9500 możemy otrzymać nawet dużo wydajniejszy i droższy model Radeon 9700 Pro.

Xpower Radeon 9500 128DDR/TV/DVI
Układ graficzny: ATI Radeon 9500
Magistrala: AGP 8x
Taktowanie rdzenia/pamięci: 275/540 MHz
Ilość i rodzaj pamięci: 128 DDR SDRAM
Czas dostępu pamięci: 3,3 ns
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 740 zł

Niestety, konieczność flashowania BIOS-u karty oraz przelutowania miniaturowego rezystora na samym chipie graficznym, związana z utratą gwarancji, skutecznie odstraszała wielu śmiałków. Przeróbką Radeonów użytkownicy przestali się interesować po informacji, że firma ATI zmieniła projekt płytki referencyjnej, a nowe karty nie dają się przerabiać. Okazuje się jednak, że w sprzedaży dostępne są teraz egzemplarze z łatwością poddające się modyfikacji, która na dodatek nie wymaga już żadnej ingerencji w budowę samej karty. Jedyne, w co musimy się zaopatrzyć, to – oprócz samej karty graficznej – specjalny program lub odpowiednio spreparowane sterowniki.

Dobry materiał

Nadająca się do przeróbki karta graficzna to na przykład kosztujący 740 zł model Radeon 9500 128DDR/TV/DVI firmy Xpower. Karta wyglądem do złudzenia przypomina produkty marki Sapphire, które także da się przerobić. Czerwony laminat, standardowy, dość skromny cooler na układzie graficznym i brak radiatorów na pamięciach to obraz typowej karty z chipsetem ATI. Nie mogło oczywiście zabraknąć wyjść D-Sub, cyfrowego DVI oraz wideo. Po prostu – karta jakich wiele. Czy aby na pewno? Wkrótce przekonamy się, że w tym modelu kryje się ogromny potencjał.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.