Archiwizer modelowy

Wydawać by się mogło, że WinZipa trudno już ulepszyć. A jednak okazuje się, że najnowsza wersja zawiera istotne nowości. Co ciekawe, mogą być one źródłem potencjalnych problemów...

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać WinZipa – najpopularniejszej aplikacji do kompresji plików. Okazuje się, że po latach rozwoju, polegającego głównie na zmianach kosmetycznych, twórcy programu zdecydowali się w 9. edycji na odważny krok: chcąc nadal rozwijać program, złamali kompatybilność formatu plików ZIP!

Do tej pory praktycznie każde archiwum tego typu można było otworzyć dowolnym narzędziem do tego celu przeznaczonym. W przypadku najnowszego WinZipa może się zdarzyć, że utworzony przez niego plik skompresowany będzie „czytelny” tylko dla niego! Na szczęście dojdzie do tego wyłącznie wtedy, gdy skorzystamy z jednej z trzech zupełnie nowych funkcji dziewiątej wersji tego narzędzia (pomijam liczne drobniejsze usprawnienia, dotyczące przede wszystkim wygody użytkowania).

WinZip 9.0 Beta
Wymagania: Windows 98/Me/NT 4.0/2000/XP, ok. 4,8 MB na dysku
+ mocniejsze szyfrowanie
+ zniesienie ograniczenia wielkości archiwów
– potencjalna niekompatybilność ze starszymi wersjami
Cena: nieustalona
www.winzip.com

Pierwsza to zaawansowane szyfrowanie metodą AES (Advanced Encryption Standard) z kluczem 128- lub 256-bitowym. Drugie udoskonalenie to 64-bitowe rozszerzenie formatu ZIP, pozwalające na tworzenie archiwów większych niż 4 GB (lub zawierających większe od podanej wielkości zbiory) oraz mieszczących więcej niż 65 535 plików. Trzecią innowacją jest zaawansowany mechanizm kompresji, oferujący najwyższy jej stopień – „enhanced deflate”.

Jak widać, nowe funkcje mogą znaleźć zastosowanie, ale raczej w specyficznych sytuacjach – większość z nas na co dzień nie będzie ich używała. I tylko od zaawansowanych użytkowników, bardzo dbających o poufność danych lub kompresujących gigantyczne ilości danych, zależeć będzie, czy zechcą oni skorzystać z nowych możliwości. Muszą mieć jednak świadomość, że z odczytem tak utworzonych archiwów mogą mieć kłopoty ci, którzy kompresują pliki w formacie ZIP, ale korzystają z zupełnie innych narzędzi.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.