Excel na WWW!

Chcesz tworzyć własną stronę WWW, a nie znasz ni w ząb HTML-a? Być może rozwiązaniem jest Contribute 2, zwłaszcza w połączeniu z nową technologią FlashPaper

Nie każdy opiekun strony WWW potrzebuje drogiego narzędzia klasy Dreamweavera. Uaktualnianie zawartości witryny nie wymaga też znajomości wszystkich technologii użytych do jej budowy. Dla osób, które chcą jedynie, aby ich strony były zawsze „na czasie”, przeznaczony jest właśnie Contribute.

Na rynku ukazała się niedawno kolejna wersja tej aplikacji. Wyposażono ją w interaktywny przewodnik po programie, serię samouczków typu „krok po kroku” oraz udostępniono możliwość nauki edycji zawartości serwisu na bazie przykładowej witryny.

Macromedia Contribute 2.0
Wymagania: Windows 98 SE/Me/2000/XP,
IE 5.0 i 50 MB na dysku lub Apple Mac OS X 10.x
i 60 MB na dysku
+ wygodna edycja zawartości strony WWW dla osób słabo znających HTML
+ dobrze działający moduł FlashPaper
– brak polskiego interfejsu użytkownika
Cena:ok. 500 zł
www.macromedia.com
www.macromedia.pl

Podobnie jak w pierwszej edycji programu, podstawowym składnikiem aplikacji jest wbudowana w nią nietypowa przeglądarka stron WWW. Po naciśnięciu przycisku Edit Page (edytuj stronę) zmienia się ona w wielofunkcyjny modyfikator treści przeglądanych witryn. Pracę nad serwisem ułatwiają kreatory wspomagające każdą istotną czynność użytkownika – od ustanowienia nowego połączenia ze zdalnym serwerem i ustalenie odpowiednich praw dostępu do plików po publikację zmodyfikowanej treści witryny. Bardzo przydatne są opcje: Save for Later (pozostaw na później), pozwalająca płynnie przerywać i wznawiać pracę nad witryną, oraz Roll Back to Previous Version (powróć do poprzedniej wersji), umożliwiająca cofnięcie się do ostatnio zapisanej wersji edytowanego właśnie pliku.

Interfejs programu nie zmienił się w zasadniczy sposób – nadal jest on bardzo intuicyjny w obsłudze i w pełni konfigurowalny. Można zatem powiedzieć: „No dobrze, skoro wszystko to już znamy, jaką technologię zwiastuje nadanie aplikacji kolejnego „numerka«”? Odpowiedzią jest technologia Flash-Paper, stanowiąca – oprócz wersji dla Mac OS X oraz obsługi przesyłania plików za pomocą protokołu Secure FTP – najistotniejszą innowację w Contribute 2. FlashPaper ma z założenia służyć jako uniwersalna metoda zapisu informacji, dzięki której możemy w łatwy sposób umieścić dokument dowolnej aplikacji Windows (Word, Excel, AutoCAD itp.) na stronie WWW. Technicznie jest to realizowane za pomocą instalowanej w systemie (niestety, jedynie Windows 2000/XP) drukarki. „Wydrukowanie” dokumentu sprowadza się w rzeczywistości do jego konwersji na format Flasha (SWF) – tak przygotowany plik możemy więc obejrzeć za pomocą praktycznie dowolnej przeglądarki WWW.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.