Gdzie jest granica?

Rozwój nagrywarek CD-RW dla niektórych stanął w miejscu, inni nadal je unowocześniają, starając się zwiększyć prędkość wypalania nośników wielokrotnego zapisu. Czy im się to udaje ?

Wydawać by się mogło, że w nagrywarkach CD-R/RW niewiele już można usprawnić lub zmienić, a szczytem ich możliwości jest prędkość zapisu 52x (dla nośników CD-R). Liczący się producenci nie zaniedbują jednak tego segmentu rynku i nadal unowocześniają swoje napędy. Obecnie skupili się na szybkości zapisu płyt CD-RW. Czy w niedługim czasie krążki wielokrotnego zapisu także będziemy wypalać z szybkością 52x? Na razie napędy takie jak LG GCE-8525B i Samsung SW-252F teoretycznie osiągają maksymalną prędkość 32x. Urządzenia charakteryzują się wręcz identycznymi parametrami. Podawane w specyfikacji czas dostępu, szybkość zapisu i odczytu danych są w obu przypadkach takie same. Dopiero przeprowadzone testy wykazały pewne rozbieżności. Pierwszą znaczącą, 20-procentową różnicę na korzyść GCE-8525B zauważyłem podczas pomiaru prędkości odczytu płyt CD-R. Problemem dla modelu SW-252F okazał się wzorcowy nośnik CD-RW High-Speed, którego nie był w stanie przeczytać w całości. Dopiero wypalenie tej samej zawartości na identycznym nośniku umożliwiło przeprowadzenie testów w Nero CD Speed. Wyniki okazały o 60% lepsze od osiągów LG GCE-8525B.

LG GCE-8525B
Ocena ogólna (POWER) 79
Opłacalność (ECONO) 79
Interfejs: UltraATA/33
Rozmiar bufora: 2048 KB
Prędkość zapisu płyt CD-R/CD-RW: 52x/32x
Prędkość odczytu CD: 52x
Średni czas dostępu: 100 ms
Odczyt płyt 90-/99-minutowych: tak/nie
Zapis płyt 90-/99-minutowych: tak/nie
Technologa gwarantowanego zapisu: Super Link
Gwarancja: 24 miesiące
+ szybki zapis nośników CD-R/RW
– brak obsługi nośników 99-minutowych
– długi czas przegrywania nośników zabezpieczonych systemem SafeDisc 2.9
Cena: 230 zł
www.lge.com
www.lge.pl

Wraz z pojawieniem się urządzeń zdolnych do nagrywania płyt CD-RW z prędkością 32x okazało się, że nie ma na rynku nośników pozwalających w pełni wykorzystać moce drzemiące w nagrywarkach. W związku z tym testy wypalania ze wspomnianymi prędkościami nie zostały wykonane. Mając do dyspozycji jedynie nośniki Verbatim CD-RW 24x, przeprowadziłem pomiary tylko z krotnością 24x. Wynik dla obu urządzeń był podobny – wypalenie krążka testowego trwało 4 minuty, co po przeliczeniu daje prędkość niewiele ponad 18x.

Samsung SW-252F
Ocena ogólna (POWER) 82
Opłacalność (ECONO) 94
Interfejs: UltraATA/33
Rozmiar bufora: 2048 KB
Prędkość zapisu płyt CD-R/CD-RW: 52x/32x
Prędkość odczytu CD: 52x
Średni czas dostępu: 100 ms
Odczyt płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Zapis płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Technologa gwarantowanego zapisu: ExactLink
Gwarancja: 24 miesiące
krótki czas kopiowania zabezpieczonej płyty SafeDisc 2.9
problemy z odczytem nośników CD-RW High-Speed
kłopoty z zapisem płyt CD-R i CD-RW High-Speed z pełną prędkością
Cena: 190 zł
www.samsung.com
www.samsung.com.pl

W czasie nagrywania płyt Samsung SW-252F miał problemy z zapisem na płytach CD-R i CD-RW High-Speed 12x. W obu przypadkach nie pozwalał na wypalanie płyt z maksymalnymi prędkościami. Krążki CD-R TDK 48x można było nagrywać tylko z prędkością 40x, a wspomniane CD-RW HS 12x jedynie 10x. Warto podkreślić, że napęd firmy LG zapisał krążek CD-R o 22 s, a CD-RW o 88 sekund szybciej. Samsung SW-252F okazał się natomiast lepszy w teście zapisu pakietowego – średnio o 20 s dla nośników High- i Ultra-Speed. Również bardzo szybko (niewiele ponad 3 min) i skutecznie poradził sobie z przegraniem płyty zabezpieczonej SafeDiskiem 2.9. LG GCE-8525B potrzebował na to aż około 12 minut! Key2Audio dla obydwu urządzeń również nie stanowił problemu, ale lepszy w tym teście okazał się GCE-8525B. Próba przegrania płyt zabezpieczonych systemami SecuROM 4.8 oraz StarForce 3.0 nie powiodła się i zanim będzie to możliwe, przyjdzie nam z pewnością jeszcze trochę poczekać – na nowsze modele lub nowy firmware.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.