GeForce na zimno

Coraz szybsze karty graficzne wydzielają coraz więcej ciepła, a przez to wymagają coraz wydajniejszych i niestety głośniejszych systemów chłodzenia. Na szczęście jest na to sposób. Przetestowaliśmy jedną z pierwszych kart graficznych wyposażonych w chłodzenie wodne

Czy pamiętają Państwo historię układu nVidia GeForce FX 5800, którego hucząca dmuchawa stała się obiektem wielu dowcipów? Jedną z niewielu firm, które zdecydowały się wówczas zaproponować własny system chłodzenia tej karty, był Gainward. Dziś mogę Państwu zaprezentować kolejne urządzenie tej firmy, w którym hałasujący wetylator z radiatorem zastąpiono bardziej wymyślnym systemem.

Gainward CoolFX PP! Ultra/1600 XP GS
Ocena ogólna (POWER) 97
Opłacalność (ECONO) 31
Układ graficzny: nVidia GeForce FX 5900 Ultra
Pamięć/czas dostępu: 256 MB DDR/2,2 ns
Taktowanie rdzenia/pamięci: 500/900 MHz
Wejścia/wyjścia wideo: tak/tak
Chłodzenie: Innovatek Cool-Matic FX rev1.0
Gwarancja: 36 miesięcy (door-to-door)
+ chodzenie wodne (cicha praca)
+ bardzo wysoka wydajność
– bardzo wysoka cena
Cena: 3950 zł
www.gainward.com
www.mmv.pl

Gainward CoolFX PP! Ultra/1600 XP GS bazuje na najwydajnieszym dotychczas układzie graficznym nVidii – GeForce FX 5900 Ultra. Jego procesor taktowany jest zegarem 450 MHz, a 256 MB pamięci DDR pracuje z szybkością 850 MHz. Trzeba przyznać, że stabilna praca przy tak wysokiej częstotliwości bez solidnego radiatora z szybkoobrotowym wentylatorem wydaje się niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Firma Gainward poradziła sobie z tym problemem, instalując sprawdzone rozwiązanie w postaci systemu chłodzenia wodą Cool-Matic FX rev1.0 firmy Innovatek. Zestaw składa się z bloku wodnego na procesor graficzny, pompki Eheim 1046-12V, zbiorniczka wyrównawczego oraz chłodnicy z wentylatorem o średnicy 120 mm. Trzeba od razu zaznaczyć, że mimo sporych rozmiarów wiatrak pracuje bardzo cicho. Duża powierzchnia łopatek zapewnia wystarczający przepływ powietrza nawet przy niskiej prędkości obrotowej. W zestawie nie mogło oczywiście zabraknąć takich akcesoriów, jak złączki, przewód PVC i kolanka do zaginania przewodów pod kątem prostym. Ważnym elementem jest płyn innovaProtect, który rozcieńczony w wodzie destylowanej chroni zestaw przed korozją i zwiększa przewodność cieplną chłodziwa.

Mimo imponującego wyglądu systemu miałem wątpliwości, czy poradzi on sobie ze skutecznym odprowadzeniem ciepła z procesora GeForce FX 5900 Ultra. Ku mojemu zaskoczeniu w porównaniu z opisaną na 270 bliźniaczą kartą Gainward FX PP! Ultra/1600 XP GS wersja CoolFX taktowana jest jeszcze szybciej. Tradycyjnie chłodzony akcelerator pracuje bowiem z częstotliwościami 470 i 890 MHz dla rdzenia i pamięci, model z WC osiąga natomiast odpowiednio 500 i 900 MHz. Nie są to jednak jeszcze wartości graniczne, gdyż karta poddaje się podkręcaniu! Niestety, pozytywny obraz całości burzy nieco informacja o cenie CoolFX, która wynosi niemal 4000 zł. Nawet to, że wydajność systemu chłodzenia pozwala łatwo rozbudować go o blok wodny na procesor i chipset płyty głównej, nie zmienia faktu, iż ta zabawka jest bardzo droga.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.