GeForce na zimno

Coraz szybsze karty graficzne wydzielają coraz więcej ciepła, a przez to wymagają coraz wydajniejszych i niestety głośniejszych systemów chłodzenia. Na szczęście jest na to sposób. Przetestowaliśmy jedną z pierwszych kart graficznych wyposażonych w chłodzenie wodne

Czy pamiętają Państwo historię układu nVidia GeForce FX 5800, którego hucząca dmuchawa stała się obiektem wielu dowcipów? Jedną z niewielu firm, które zdecydowały się wówczas zaproponować własny system chłodzenia tej karty, był Gainward. Dziś mogę Państwu zaprezentować kolejne urządzenie tej firmy, w którym hałasujący wetylator z radiatorem zastąpiono bardziej wymyślnym systemem.

Gainward CoolFX PP! Ultra/1600 XP GS
Ocena ogólna (POWER) 97
Opłacalność (ECONO) 31
Układ graficzny: nVidia GeForce FX 5900 Ultra
Pamięć/czas dostępu: 256 MB DDR/2,2 ns
Taktowanie rdzenia/pamięci: 500/900 MHz
Wejścia/wyjścia wideo: tak/tak
Chłodzenie: Innovatek Cool-Matic FX rev1.0
Gwarancja: 36 miesięcy (door-to-door)
+ chodzenie wodne (cicha praca)
+ bardzo wysoka wydajność
– bardzo wysoka cena
Cena: 3950 zł
www.gainward.com
www.mmv.pl

Gainward CoolFX PP! Ultra/1600 XP GS bazuje na najwydajnieszym dotychczas układzie graficznym nVidii – GeForce FX 5900 Ultra. Jego procesor taktowany jest zegarem 450 MHz, a 256 MB pamięci DDR pracuje z szybkością 850 MHz. Trzeba przyznać, że stabilna praca przy tak wysokiej częstotliwości bez solidnego radiatora z szybkoobrotowym wentylatorem wydaje się niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Firma Gainward poradziła sobie z tym problemem, instalując sprawdzone rozwiązanie w postaci systemu chłodzenia wodą Cool-Matic FX rev1.0 firmy Innovatek. Zestaw składa się z bloku wodnego na procesor graficzny, pompki Eheim 1046-12V, zbiorniczka wyrównawczego oraz chłodnicy z wentylatorem o średnicy 120 mm. Trzeba od razu zaznaczyć, że mimo sporych rozmiarów wiatrak pracuje bardzo cicho. Duża powierzchnia łopatek zapewnia wystarczający przepływ powietrza nawet przy niskiej prędkości obrotowej. W zestawie nie mogło oczywiście zabraknąć takich akcesoriów, jak złączki, przewód PVC i kolanka do zaginania przewodów pod kątem prostym. Ważnym elementem jest płyn innovaProtect, który rozcieńczony w wodzie destylowanej chroni zestaw przed korozją i zwiększa przewodność cieplną chłodziwa.

Mimo imponującego wyglądu systemu miałem wątpliwości, czy poradzi on sobie ze skutecznym odprowadzeniem ciepła z procesora GeForce FX 5900 Ultra. Ku mojemu zaskoczeniu w porównaniu z opisaną na 270 bliźniaczą kartą Gainward FX PP! Ultra/1600 XP GS wersja CoolFX taktowana jest jeszcze szybciej. Tradycyjnie chłodzony akcelerator pracuje bowiem z częstotliwościami 470 i 890 MHz dla rdzenia i pamięci, model z WC osiąga natomiast odpowiednio 500 i 900 MHz. Nie są to jednak jeszcze wartości graniczne, gdyż karta poddaje się podkręcaniu! Niestety, pozytywny obraz całości burzy nieco informacja o cenie CoolFX, która wynosi niemal 4000 zł. Nawet to, że wydajność systemu chłodzenia pozwala łatwo rozbudować go o blok wodny na procesor i chipset płyty głównej, nie zmienia faktu, iż ta zabawka jest bardzo droga.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.