Jesteś na wizji

Test kamer internetowych Creative NX, NX Pro

Wzrost popularności monitorów LCD został dostrzeżony przez producentów innych urządzeń, czego doskonałym przykładem są dwie nowe kamery internetowe firmy Creative: WebCam NX i NX Pro. Wyposażono je w podstawkę specjalnej konstrukcji, umożliwiającą łatwe zaczepienie na krawędzi panelu LCD. Dzięki temu urządzenia nie spadają i jednocześnie nie przeszkadzają podczas normalnej pracy. Po złożeniu zaczepu można je postawić np. na biurku lub monitorze CRT. Kamerki są bardzo proste, acz funkcjonalne – pozwalają na regulację kąta i osi widzenia oraz zmianę ostrości pokrętłem obiektywu. I to w zasadzie wszystko. Kabel USB i przycisk umożliwiający robienie „zdjęć” dopełniają opisu tych urządzeń.

Creative WebCam NX, NX Pro
Złącza: USB 1.1
Wyposażenie: zewnątrzny mikrofon (tylko NX Pro)
Rozdzielczość sensora: 352×288 (NX), 640×480 (NX Pro)
Maks. rozdzielczość zapisywanych filmów: 640×480 (NX  –  interpolowana)
Maks. rozdzielczość zapisywanych zdjęć: 1024×768 (NX Pro), 640×480 (NX)
Oprogramowanie: PC-CAM Centem, WebCam Monitor, ArcSotf PhotoImpression i Multimedia E-mail
Gwarancja: 24 miesiące
+ estetyczne wykonanie i małe rozmiary
+ niska cena (NX)
– niedostateczna regulacja ostrości
– tylko USB 1.1
– smużenie ruchomych obiektów
Cena: 140 zł (NX), 230 zł (NX Pro)
pl.europe.creative.com

Różnica między NX a NX Pro tkwi w wyposażeniu (do NX Pro dołączono zewnętrzny mikrofon) oraz w zastosowanym sensorze: NX-a uzbrojono w czujnik CMOS o rozdzielczości 352×288 punktów, NX Pro natomiast – 640×480 punktów. Z tego też płyną ograniczenia w rozmiarach zapisywanego na dysk obrazu. NX pozwala nagrać film w rozdzielczości 640×480 tylko w trybie z interpolacją. NX Pro również operuje na takim formacie, ale już bez interpolacji, za to wolniej – rejestruje jedynie 15 ramek na sekundę. W niższych rozdzielczościach kamery zapisują z prędkością 30 klatek/s. Maksymalny rozmiar statycznych zdjęć w przypadku NX-a wynosi jedynie 640×480, NX Pro – 1024×768 (oba po interpolacji). Wspólną cechą obu sensorów jest zauważalne smużenie ruchomych obiektów. W efekcie zamiast machającej ręki czy innych ruchomych przedmiotów dostaniemy mniej lub bardziej rozmyty kształt.

Po nowych urządzeniach można by się spodziewać nowych technologii – tymczasem tutaj mamy tylko USB 1.1, przez co, by uzyskać w miarę dobrą płynność wideo, konieczna jest duża kompresja (stratna) informacji. Szybkość przetwarzania obrazu w rozdzielczości 352×288 punktów jest jeszcze zadowalająca, w 640×480 już niestety nie. Na dodatek plastikowe soczewki mimo możliwości regulacji ostrości dają obraz niskiej jakości. Na plus trzeba zaliczyć dobre działanie nawet przy słabym (sztucznym) oświetleniu.

Obie kamerki obsługuje dostępny na krażku CD program PC-CAM Center, pozwalający robić oraz katalogować zdjęcia i filmy. Ponadto dołączono aplikację WebCam Monitor oraz dwa programy firmy ArcSotf PhotoImpression (retusz zdjęć), a także Multimedia E-mail. Urządzenia współpracują z dołączoną aplikacją Microsoft NetMeeting (lub podobnymi), służącą do prowadzenia telekonferencji.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News