Nie pomoże nawet Kwinto

Aby mieć stuprocentową pewność, że nasze dane są rzeczywiście bezpieczne, powinniśmy oprócz programu antywirusowego i osobistej zapory ogniowej skorzystać czasem z aplikacji szyfrującej całe dyski

Wśród aplikacji służących do szyfrowania danych największe bezpieczeństwo oferują produkty kodujące całe dyski lub wybrane partycje. Jednym z przedstawicieli tej rodziny jest nowy SecureDoc 3.3, który zabezpiecza każdy sektor dysku, łącznie z systemem operacyjnym, zbiorami tymczasowymi i plikiem wymiany.

Po zainstalowaniu programu użytkownik tworzy zbiór Key File (zawiera on klucze szyfrujące do dysków), generuje klucze, wykonuje kopię pliku Key File oraz instaluje w sektorze startowym dysku program Boot Logon, potrzebny do autentykacji użytkownika, zanim jeszcze uruchomiony zostanie Windows.

SecureDoc Disk Encryption 3.3
Wymagania: Windows 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 5 MB na dysku
+ stosowanie algorytmu AES 256 bitów
+ współpraca z kartami chipowymi i tokenami
+ dodatkowa możliwość szyfrowania folderów i plików
+ centralna administracja kluczami szyfrującymi
– brak polskiej wersji językowej
Cena: 57-720 zł zależnie od liczby licencji
www.securedoc.pl

Teraz pozostaje jedynie konwersja dysku z formy niezaszyfrowanej do zaszyfrowanej – do dyspozycji mamy trzy algorytmy: DES (z kluczem 56-bitowym), Triple DES (168 bitów) oraz AES (Rijndael, 256 bitów). Od tego momentu nasze dane są bezpieczne, a szyfrowanie i deszyfrowanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Poziom ochrony może być dodatkowo zwiększony dzięki wykorzystaniu kart chipowych lub tokenów. Dodatkowo SecureDoc umożliwia też szyfrowanie zbiorów i folderów. Przydaje się ono do kodowania danych przesyłanych przez Internet lub przenoszonych np. na dyskietkach.

Aplikacja sprawdzi się głównie w przypadku firm, dla których bardzo przydatnym modułem pakietu jest centralny system administracji kluczami. Pozwoli on m.in. na zdalne zaszyfrowanie przez administratora dysków na stacjach roboczych, przekazanie użytkownikom kluczy oraz odzyskanie dostępu do dysków zaszyfrowanych utraconym kluczem. Ponadto program ma certyfikat bezpieczeństwa FIPS 140-1 Level 2, zatwierdzający go do ochrony informacji na szczeblu federalnym w USA i Kanadzie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.