Tanio i bezpiecznie

Asmax, znany producent tanich urządzeń sieciowych dla domu i biura, wprowadził na rynek router BR 704n+, czyli tanią bramę internetową z wbudowaną zaporą ogniową. Sprawdziliśmy, jak urządzenie to sprawuje się w praktyce

Pojawienie się nowego routera Asmax BR 704n+ dowodzi, że niska cena potrafi iść w parze z dobrą jakością i bogactwem funkcji. Za objęte dwuletnią gwarancją urządzenie zapłacimy mniej niż 300 złotych, a w zamian dostaniemy bramę internetową z wyjściem Ethernet (WAN), czteroportowym przełącznikiem 10/100 i – co najważniejsze – wbudowanym firewallem, NAT-em, prostymi filtrami i blokadą adresów URL.

Według informacji producenta urządzenie zaprojektowano z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku dla niewielkich sieci biurowych i osiedlowych oraz do zastosowań domowych. Brama obsługuje protokoły PPPoE i PPTP, dzięki czemu przyda się wszystkim korzystającym z dostępu szerokopasmowego u małych dostawców Internetu lub np. tzw. „starym” użytkownikom Neostrady, czyli tym, których modemy dostępowe wyposażono w złącze Ethernet.

Dzięki czteroportowemu przełącznikowi Asmax BR 704n+ umożliwia podłączenie do Internetu małej sieci (maksymalnie 253 komputery). Wbudowany serwer DHCP pozwala na zautomatyzowanie konfiguracji, a mechanizm translacji adresów NAT – na odseparowanie urządzeń korzystających z sieci lokalnej od dostępu z zewnątrz. Możliwe jest też zdefiniowanie 15 wirtualnych serwerów i przekierowanie odwołań na określone porty do urządzeń znajdujących się w sieci (NATP).

Asmax BR 704n+
Port WAN: RJ-45, 10/100Base-T Ethernet
Port LAN: RJ-45, przełącznik 4 x 10/100Base-T
Obsługiwane protokoły: IP, NAT, ARP, ICMP, DHCP, PPoE, PPTP (klient)
Zarządzanie: przeglądarka WWW
Wymiary: 181x122x41 mm
Gwarancja: 24 miesiące
+ duża funkcjonalność
+ wbudowana zapora ogniowa
– drobne błędy konfiguratora (podczas pracy z przeglądarką Opera)
Cena: 280 zł
www.asmax.pl
www.veracomp.pl

Wbudowana zapora ogniowa czyni bramę Asmaksa prawdziwym rodzynkiem wśród urządzeń z tej grupy cenowej. Umożliwia ona blokowanie pakietów przychodzących i wychodzących oraz wyłączenie z dostępu komputerów na podstawie ich adresu MAC karty sieciowej. Zabezpiecza też przed atakami włamywaczy (wymieniono 14 różnych popularnych typów ataków typu DoS oraz SPI). Przydatna jest możliwość blokowania w określonych godzinach lub na stałe dostępu do wybranych stron WWW na podstawie ich adresów albo treści – według listy zabronionych słów kluczowych. Szkoda tylko, że zapora, blokując wybrany adres, nie przekazuje dalej żadnego komunikatu – zablokowane strony po prostu się nie ładują, a użytkownik nie ma pojęcia, dlaczego. Ważną sprawą jest również zapisywanie informacji o naruszeniu bezpieczeństwa (SNTP) oraz możliwość powiadamiania o włamaniach administratora za pomocą poczty elektronicznej.

Dodatkową funkcją routera jest ochrona informacji wysyłanych w sieciach VPN (Virtual Private Network). Urządzenie pozwala na tunelowanie połączeń VPN oraz utworzenie bezpiecznego połączenia VPN pomiędzy dwoma bramami. Ciekawostką jest też obsługa mechanizmu tzw. dynamicznego DNS. Umożliwia on udostępnianie usług serwerowych bez konieczności korzystania ze stałego numeru IP. Urządzenie współpracuje z kilkoma dostępnymi na świecie serwerami, oferującymi obsługę tego mechanizmu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.