W pionie i w poziomie

Ze względu na rozmiar wyświetlanego obrazu projektory długo jeszcze nie znajdą godnych następców. Nawet największe dostępne ekrany plazmowe mają przekątną o rozmiarach “jedynie” 50 cali, czyli ponad 125 cm. Prezentowane w tym artykule rzutniki mogą zaś wyświetlić obraz o przekątnej od 6,2 (Compaq) do 7,5 metra (HP).

Obecnie zdefiniować można co najmniej dwie grupy odbiorców projektorów. Pierwsza to osoby używające ich podczas prezentacji. W ich przypadku nawet duży monitor nie spełni stawianych przed nim zadań. Staroświecki rzutnik na folie jest zaś mało poręczny, tym bardziej że oba prezentowane projektory są od niego znacznie mniejsze i lżejsze. Małe wymiary w tej kategorii urządzeń to jednak nadal element decydujący o cenie. W niewielkiej obudowie trudniej bowiem zmieścić lampę o dużej mocy oraz odpowiedni system chłodzenia.

Compaq iPAQ mp3800
Jasność/kontrast: 1300 ANSI lumenów/800:1 (200:1 szachownica ANSI)
Lampa: moc  –  150 W; trwałość  –  do 1000 godz.
Technologia/rozdzielczość: DLP/1024×768 pikseli
Dystans projekcji: 1,14-10,0 m
Wejścia: D-Sub, DVI-D, audio (minijack); USB (do sterowania kursorem za pomocą pilota)
Ciężar/wymiary: 1,6 kg/22,13×18,06×6,89 cm
Gwarancja rzutnik/lampa: 24 miesiące/90 dni
+ małe wymiary i waga
+ cicha praca
+ cyfrowe złącze DVI
– brak złączy wideo
– nietypowe gniazdo do podłączenia sygnału audio
Cena: 12 990 zł
www.hp.com
www.hp.pl

iPAQ mp3800 przeznaczony jest przede wszystkim do pracy, a nie rozrywki. Urządzenie ma złącza D-Sub i DVI oraz gniazda audio i USB. To ostatnie pozwala połączyć projektor z komputerem, z poziomu pilota można zaś wówczas sterować kursorem myszy.

Zupełnie niespotykana jest za to pionowa obudowa modelu mp3800. Dzięki niej mieści się on w małej ochronnej walizeczce, a po podłączeniu zajmuje na biurku niewiele miejsca. W połączeniu z palmtopem wyposażonym w wyjście sygnałowe mp3800 jest idealnym narzędziem dla mobilnego “prezentera”.

hp digital projector xb31
Jasność/kontrast: 1200 ANSI lumenów/1800:1 (400:1 szachownica ANSI)
Lampa: moc – 156 W; trwałość – ok.1500 godz.
Technologia/rozdzielczość: DLP/1024×768 pikseli
Dystans projekcji: 1,14-12,0 m
Wejścia: D-Sub, audio (minijack); S-Video, Composite, USB (do sterowania kursorem za pomocą pilota)
Ciężar/wymiary: 1,6 kg/22,65×6,78×18,36 cm
Gwarancja rzutnik/lampa: 36 miesięcy/90 dni
małe wymiary i waga
cicha praca
funkcjonalny pilot ze wskaźnikiem laserowym
nietypowe gniazdo do podłączenia sygnału PC (wymaga kabla-rozdzielacza)
Cena: 14 990 zł
www.hp.com
www.hp.pl

Do jego wad zaliczyć można pilota – sterowanie za jego pomocą nie jest płynne (dotyczy obu modeli), czyli po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku parametr zmienia się tylko o jeden krok. Utrudnia to regulację np. jasności, kontrastu czy głośności. Brak również funkcji wyciszenia głosu – mute.

Optyka obu modeli pozwala powiększyć wyświetlany obraz o 20%. iPAQ ma także mało naturalne kolory – daleko im bowiem do tych z ekranu monitora lub telewizora. Przy prezentacjach nie ma to jednak większego znaczenia, a filmy wyświetlane z komputera – np. DVD – mają poprawne barwy, choć brakuje im nieco “życia”.Lepiej prezentuje się pod tym względem xb31. Ten model ma zdecydowanie większy kontrast, kolory są zaś bardziej dynamiczne. Wyposażony został także w komplet złączy wideo, dzięki czemu poza prezentacjami dobrze sprawdzi się jako element zestawu kina domowego. Niestety, ze względu na obrócenie o 90 stopni ułożenia przycisków na panelu projektora sterowanie parametrami obrazu nie jest łatwe, kiedy korzysta się z pilota bądź stoi z boku urządzenia.

Obu modelom trudno zarzucić cokolwiek pod względem opcji dostępnych we wbudowanym systemie sterowania OSD. Czytelne menu i dobrze pogrupowane funkcje pozwalają szybko dostroić parametry obrazu. Co więcej, dobrze działający automatyczny system kalibracji obrazu sprawi, że najczęściej pozostaną nam do wyregulowania zniekształcenia trapezowe.

Więcej:bezcatnews