Wideomistrz

Fani marki ATI mają swoją All-in-Wonder, a zwolennicy nVidii Personal Cinema. Mowa o kartach graficznych z rozbudowanym wyposażeniem multimedialnym, w którego skład wchodzą wbudowany tuner telewizyjny oraz możliwość cyfrowego zapisu obrazu i dźwięku zarówno z tunera, jak i z zewnętrznych źródeł sygnału wideo. W przeciwieństwie do urządzeń bazujących na Radeonach multimedialne karty z serii GeForce nie są szczególnie popularne na polskim rynku. Owszem, modele z wejściem wideo nie należą już do rzadkości, ale pozostałe cechy systemu Personal Cinema są wśród akceleratorów z układami nVidii prawdziwą gratką. Tym bardziej cieszy pojawienie się na naszym rynku karty graficznej MSI Personal Cinema FX5200.

Zastosowanie układu graficznego GeForce FX 5200 pociąga za sobą dwie najpoważniejsze konsekwencje. Pierwsza – niestety negatywna – to dość niska wydajność karty, szczególnie w najnowszych grach. Wolny procesor graficzny nie dorównuje wydajnością nawet starszym konstrukcjom, jak GeForce4 Ti 4200 czy Radeon 8500. To słabe osiągnięcie jak na kartę, która ceną dorównuje modelom wyposażonym w Radeona 9500 czy układ GeForce FX 5600. W zamian otrzymujemy jednak funkcjonalność, jaką w tym przedziale cenowym nie może się poszczycić żadna karta z układem nVidii, a wśród produktów ATI jedynie wspomniany wcześniej All-in-Wonder. Pamiętajmy ponadto, że model Personal Cinema FX5200 nie został stworzony z myślą o grach.

MSI Personal Cinema FX5200
Ocena ogólna (POWER) 55
Opłacalność (ECONO) 52
Układ graficzny: nVidia GeForce FX 5200
Pamięć/czas dostępu: 128 MB DDR/5,0 ns
Taktowanie rdzenia/pamięci: 250/400 MHz
Wejścia/wyjścia wideo: tak/tak
Wyposażenie: wbudowany tuner TV, pilot radiowy
Gwarancja: 36 miesięcy
+ bogate wyposażenie
+ zdalne sterowanie
– niska wydajność w grach
Cena: 880 zł
www.msi.com.tw
www.msi-polska.pl

Dziedziną, w której produkt MSI sprawuje się znakomicie, jest rejestracja i odtwarzanie wideo. Kartę wyposażono bowiem w komplet wejść i wyjść S-Video oraz Composite. Na dołączonym panelu znajdziemy także złącza audio, które należy połączyć z gniazdami w karcie dźwiękowej lub odpowiednio wyposażonej płycie głównej. Po doprowadzeniu sygnału antenowego do złącza na “śledziu” karty możemy oglądać na ekranie monitora i rejestrować na dysku twardym programy telewizyjne oraz sygnały pochodzące z magnetowidu, tunera satelitarnego, kamery czy każdego innego źródła analogowego sygnału wideo. Dzięki bogatemu zestawowi dołączonego oprogramowania materiał wideo zapisany na przykład w formacie MPEG-2, można dowolnie obrabiać, a następnie wypalić na płycie DVD lub CD.

Do zarządzania praktycznie każdą funkcją tej zaawansowanej karty i jej oprogramowania nie mogło zabraknąć zdalnego sterowania. Dołączony pilot radiowy imponuje rozmiarami i liczbą dostępnych funkcji. Oprócz oczywistych zastosowań, jak sterowanie tunerem TV oraz odtwarzaniem i zapisem wideo, pozwala on także sterować kursorem i emuluje przyciski myszy. Dzięki tym funkcjom możemy np. surfować po Sieci, siedząc wygodnie w fotelu.

Więcej:bezcatnews